arrow-leftarrow-rightblue-emailblue-phoneblue-pincalendercaretDowncheckTwoclockcommentsdishwasher-iconfaceBookgarantyheadPhonehomeiininstagrammamoriatmenupersonelphone-circlephone-footerphonepin-footerpinrefig-iconsat-shenisearchserviceHomesettingsid-iconspilet-iconstartagtazmintv-iconvacum-iconwash-iconwater-iconwhite-calenderwhite-commentwhite-tag

علت جمع شدن آب در کف یخچال چیست؟

1 آبان 1401

مقاله

1 نظر

چرا آب در یخچال من جمع می شود؟

شما یک روز صبح از خواب بیدار می شوید و مشاهده می کنید که یخچال یک شبه پر از آب شده است. این مشکل ممکن است برای افراد زیادی پیش بیاید. علت جمع شدن آب در کف یخچال ممکن است به دلیل نشتی فیلتر آب ایجاد شده باشد و بتوانید خودتان آن را تعمیر نمایید و یا شاید نیاز به تماس با یک تکنسین داشته باشد. نگران نباشید، به احتمال زیاد یخچال شما خراب نشده است. دلایل متعددی وجود دارد که علت جمع شدن آب در کف یخچال شما شده است. اگر کنجکاوید بدانید علت جمع شدن آب در کف یخچال چیست؟ با ما همراه باشید.

علت جمع شدن آب در کف یخچال و دلایلی که منجر به پر شدن یا نشت آب بسیاری از یخچال‌ها می شود در ادامه آورده شده است:

سوراخ زهکشی مسدود شده است

چگونه جمع آوری آب را در سوراخ تخلیه یخچال خود را بررسی نمایید. هنگامی که سوراخ زهکشی مسدود می شود، ممکن است آب در یخچال شما جمع شود. این مشکل می تواند ناشی از جمع شدن مواد غذایی و کپک هایی که در طول زمان جمع شده اند، باشد و مانع از تخلیه صحیح آب شود. سوراخ زهکشی جایی است که هر گونه تراکم ایجاد شده در یخچال شما فیلتر می شود. سپس در ظرف کوچکی در زیر یخچال کنار کمپرسور جمع آوری می شود و در آنجا تبخیر می شود.

ظرف تخلیه کثیف یک مشکل بسیار رایج است که باعث جمع شدن آب و در نهایت جاری شدن آب در اطراف پایه های یخچال می شود. برای رفع این مشکل کافی است، ظرف آبکش را از پشت یخچال خود بردارید و آن را تمیز کنید.

علت جمع شدن آب در کف یخچال/کارآمد سرویس
علت جمع شدن آب در کف یخچال/کارآمد سرویس

وقتی آب را در پایین یخچال خود مشاهده کردید، ابتدا سوراخ زهکشی را بررسی نمایید. به پشت یخچال خود نگاه کنید، معمولاً در اطراف قسمت مرکزی پایین دیوار قرار گرفته است. برای رفع این مشکل کافی است، آن را با یک پیستون سوراخ تخلیه یخچال فریزر یا چیزی مانند لوله پاک کن یا پنبه تمیز کنید، مطمئن شوید که هرگونه انسداد از بین رفته است تا آب آزادانه تخلیه شود.

حتما بخوانید: مهم ترین علت گرم شدن داخل یخچال چیست؟

یخ سازی

ممکن است هر از چند گاهی، یخ روی دیواره پشتی یخچال شما جمع شود، این مشکل می تواند مانع از تخلیه آب شود. اگر دمای یخچال خود را خیلی پایین تنظیم کرده باشید، این مشکل می تواند اتفاق بیفتد. اگر یخ وارد سوراخ یا لوله زهکشی شود، از عبور آب جلوگیری می کند. خود لوله نیز ممکن است منجمد شود و باعث ایجاد مشکلاتی در تخلیه شود. برای حل این مشکل باید یخچال را با خاموش کردن و ذوب شدن یخ ها، یخ زدایی نمایید. سپس بررسی کنید که آب در حال تخلیه باشد و سوراخ مسدود نشده باشد.

چگونه یخ زدگی در پشت یخچال خود را تعمیر کنیم؟

یخچال شما بسیار سردتر از آشپزخانه شما است. هنگامی که هوای گرم از آشپزخانه وارد یخچال شما می شود، قطرات آب در پشت یا سقف یخچال ایجاد می شوند. برای رفع این مشکل کافی است:

  • سطح تراکم یخچال خود را هر روز پایین نگه دارید.
  • از قرار دادن غذای داغ در داخل یخچال خود خودداری نمایید.
  • درب یخچال را بیش از زمان مورد نیاز باز نگذارید.
  • باید یخچال خود را به طور مرتب تمیز کنید.
  • از بسته شدن آن مطمئن شوید.
  • دمای یخچال را بین 1 تا 5 درجه سانتیگراد تنظیم کنید.

نکته : یک تکه کاغذ بردارید و در بین درب یخچال قرار دهید، اگر نمی توانید کاغذ را به راحتی بیرون بیاورید، یخچال شما درست کار می کند.

علت جمع شدن آب در جامیوه ای یخچال/کارآمد سرویس
علت جمع شدن آب در جامیوه ای یخچال/کارآمد سرویس

یخچال تراز نیست

اگر یخچال شما صاف نباشد یا به سمت جلو خم شده باشد، آب به درستی از سوراخ تخلیه خارج نخواهد شد و ممکن است به پایین یخچال سرریز شود. تراز نبودن یخچال شما می تواند علت جمع شدن آب در کف یخچال شما باشد. یک بررسی سریع و آسان این است که یک تراز کوچک بیاورید و آن را در یکی از قفسه های داخل یخچالتان قرار دهید تا بتوانید، سطح یخچال خود را از یک طرف به طرف دیگر و از جلو به عقب بررسی نمایید. یخچال شما باید تعدادی پیچ یا پایه قابل تنظیم در قسمت پایین جلوی یخچال داشته باشد. اینها را چند دور بالا یا پایین بیاورید، تا سطح یخچال خود را تغییر دهید و آن را به درستی تنظیم کنید.

لوله یخ زدایی شما مسدود شده است

یک دلیل بسیار رایج که ممکن است آب به داخل یخچال شما برگردد این است که لوله یخ زدایی شما مسدود شده باشد. مانند ظرف تخلیه، زباله ها، کپک ها یا یخ در نهایت می توانند جمع شوند و از تخلیه کافی در طول چرخه یخ زدایی یخچال شما جلوگیری نمایند. این مشکل می تواند علت جمع شدن آب در کف یخچال شما باشد.

می توانید با گرفتن آب گرم و شستشوی لوله تخلیه تا زمانی که خط صاف شود شستن لوله را ادامه دهید. اگر نمی توانید منبع گرفتگی را بردارید، ممکن است نیاز به تعویض زهکشی داشته باشید. وسوسه نشوید که از آب جوش استفاده کنید. اگر چه آب جوش می تواند موثر باشد، اما اگر گرفتگی قابل حل نباشد، ممکن است آب جوش به مواد PVC لوله تخلیه شما آسیب برساند.

ممکن است بخواهید در حین انجام تمام این کارها، تایمر و بخاری یخ زدایی خود را نیز بررسی کنید. اگر مشکلی در یکی از آن ها وجود داشته باشد ، تکه ‌های یخی که باید قبل از رفتن به زهکش آب شوند و ذوب نشده اند، نشان می دهند که یخ ‌ساز شما به خوبی کار نمی‌کند. این مشکل معمولاً به علت قدیمی بودن یخچال و شروع خرابی قطعات آن رخ می دهد. است.

مهم ترین علت جمع شدن آب در کف یخچال /کارآمد سرویس
مهم ترین علت جمع شدن آب در کف یخچال /کارآمد سرویس

ترک خوردگی خط آب یخچال

اگر یخچالی دارید که دارای یک دستگاه پخش کننده آب یا یخ است، ممکن است خط یا سوراخی ترک خورده باشد. راه حل آسان این است که فقط قسمت آسیب دیده دیسپنسر را تعویض نمایید.

فیلتر آب شما نشتی دارد

آیا اخیراً فیلتر آب خود را تعویض کرده اید و اکنون متوجه شده اید که آب در داخل یخچال شما جاری شده است؟ بنابراین مشکل شما این است که فیلتر آب شما احتمالاً درست قرار نگرفته است. ممکن است چند روز متوجه تجمع آب در یخچال خود نشوید و یک روز متوجه جمع شدن آب روی زمین در اطراف یخچال خود شوید. شما حتی نمی توانید متوجه شوید که آب از کجا می آید. این مشکل می تواند علت جمع شدن آب در کف یخچال شما باشد.

حالا اگر فیلتر آب شما روی قسمت بالای یخچال نصب شده باشد، آب را در قفسه بالایی می بینید. فهمیدن اینکه در این مورد چه اتفاقی می افتد آسان است. اما اگر یخچال و فریزر با کشوی مرکزی دارید، فیلتر آب ممکن است در وسط و بالای آن در جعبه اصلی نصب شود.

اما در جایی که فیلتر در جای خود قفل می شود، امکان مشاهده و بررسی آن وجود ندارد. بنابراین هیچ راهی برای مشاهده درست قرار گرفتن آن یا وجود نشتی وجود نخواهد داشت. اتفاقی که می افتد این است که اگر فیلتر درست قرار نگیرد یا مهر و موم بدی داشته باشد، آب از پشت یخچال نشت می کند و به کشوی میانی می رود.

علت جمع شدن آب در کف یخچال چیست؟
علت جمع شدن آب در کف یخچال چیست؟

همچنین در کشو دریچه های هوا در عقب وجود دارند و آب از آن ها عبور می کند و در زیر کشو جمع می شود. پس از چند روز جمع شدن بی‌صدا آب در زیر کشو، نشت آب را روی زمین مشاهده خواهید کرد. برای جلوگیری از نشتی باید فیلتر را بردارید و سپس آن را از کشوی میانی خارج نمایید. چیزی که معمولا پیدا می کنید مقدار زیادی آب راکد است. آبی که در این قسمت زهکشی ندارد باید با حوله جمع  شود.

برای رفع این مشکل به مهر و موم فیلتر نگاه کنید و آسیب دیدگی را بررسی کنید. سپس تشخیص دهید که آیا فیلتر با مارک فعلی یخچال یکسان است یا خیر. اگر اینطور نیست، احتمالاً باید یک فیلتر جدید تهیه کنید که نام تجاری آن با یخچال شما یکی باشد.

علت جمع شدن آب در جامیوه ای یخچال

کشوهای رطوبت چیست؟

بسیاری از یخچال های مدرن اکنون دارای کشوهای رطوبت در پایین برای سبزیجات و سالاد هستند. این کشوها دارای دریچه یا دهانه ای هستند که می توان آن ها را باز یا بسته کرد. این کار باعث تنظیم جریان هوا بین کشو و بقیه قسمت های داخل یخچال می شوند.

نحوه استفاده از تنظیم رطوبت مناسب

دو حالت تنظیم رطوبت و خشک را می توانید برای یخچال خود تنظیم نمایید. تنظیم مرطوب (رطوبت بالا) زمانی است که دریچه هوا بسته می شود، تا جریان هوا از یخچال به داخل کشو محدود شود. این کار هوا و رطوبت را در کشو حفظ می کند.

این تنظیمات برای سبزیجات سبز برگ که نمی خواهید رطوبت خود را از دست بدهند ایده آل است. این تنظیم باعث خواهد شد تا میوه ها و سبزیجات موجود در یخچال برای مدت طولانی تری مرطوب و تازه باقی بمانند. تنظیم خشک (رطوبت کم) زمانی است که دریچه باز است تا به تسهیل جریان هوا بین یخچال و داخل کشو کمک کند. این کار به جلوگیری از ایجاد رطوبت اضافی و فاسد شدن میوه و سبزیجات کمک خواهد کرد.

اگر کشو واقعاً پر است یا مواد غذایی موجود در یخچال نیازی به حفظ رطوبت ندارند، باید از تنظیم خشک استفاده شود. اگر مقدار زیادی میوه و سبزیجات را در کشو با تنظیمات مرطوب انتخاب شده ذخیره می‌کنید، ممکن است باعث جمع شدن رطوبت و آب بیش از حد در پایین کشو و یخچال شده باشید. بنابراین مطمئن شوید که از کشوهای رطوبت به درستی استفاده می کنید.

کارآمد سرویس مرکز تخصصی تعمیرات لوازم خانگی

منبع مقاله

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 8 میانگین: 5]
مجید
مجید

درست نمیشه؟

2 آبان 1401

شما هم نظر خود را ثبت کنید

دسته بندی مطالب
آخرین مطالب

شنبه تا پنج‌شنبه ۶ تا ۱۹

02158908

تعمیر لوازم خانگی شما و پشتیبانی ۲۴ ساعته

ما متخصص خود را به خانه شما می فرستیم که تشخیص دقیق تجهیزات شما را در یک زمان مناسب برای شما انجام می دهد. متخصص ما تعمیرات لازم را درست در منزل شما انجام خواهد داد.

مطلب تصادفی

مطالب مشابه

تماس با ما