arrow-leftarrow-rightblue-emailblue-phoneblue-pincalendercaretDowncheckTwoclockcommentsdishwasher-iconfaceBookgarantyheadPhonehomeiininstagrammamoriatmenupersonelphone-circlephone-footerphonepin-footerpinrefig-iconsat-shenisearchserviceHomesettingsid-iconspilet-iconstartagtazmintv-iconvacum-iconwash-iconwater-iconwhite-calenderwhite-commentwhite-tag

علت تخلیه نکردن آب لباسشویی چیست؟

17 تیر 1401

ماشین لباسشویی

2 نظر

علت تخلیه نکردن آب لباسشویی چیست؟

بسیاری از خانم‌ها هنگام استفاده از ماشین لباسشویی با مشکل تخلیه آب دستگاه روبرو می‌شوند لذا به دنبال علت تخلیه نکردن آب لباسشویی می‌گردند. افرادی که چنین مشکلی دارند، می‌دانند بی‌توجهی به مشکلات فنی ماشین لباسشویی باعث اختلال در عملکرد دستگاه و تحمیل هزینه‌های بیشتر به آنها خواهد شد. بنابراین اولین قدم برای حل این مشکل، شناسایی علت تخلیه نشدن آب لباسشویی و مرحله بعد پیدا کردن راه چاره برای آن است. در این مقاله به مهم‌ترین دلایلی که باعث تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی می‌شوند، اشاره می‌کنیم.

مسدود شدن پمپ تخلیه، اولین علت تخلیه نکردن آب لباسشویی

شاید بتوان مهم‌ترین علت تخلیه نکردن آب لباسشویی را مسدود شدن پمپ تخلیه آن دانست. پمپ تخلیه ماشین لباسشویی، آب کثیف حاصل از شستن لباس‌ها را از داخل ماشین به بیرون و سپس به سمت فاضلاب هدایت می‌کند. ممکن است اشیایی مانند سکه، پیچ، دکمه و یا کرک لباس در هنگام تخلیه آب از فیلتر ماشین لباسشویی عبور کنند و وارد پمپ تخلیه شوند. همین مساله باعث مسدود شدن پمپ می‌شود و از خروج آب جلوگیری می‌کند. در این مواقع باید با برداشتن آشغال‌هایی که باعث انسداد پمپ تخلیه شده‌اند، آن را تمیز کنید.

پمپ تخلیه ماشین لباسشویی/کارآمدسرویس
پمپ تخلیه ماشین لباسشویی/کارآمدسرویس

حتما بخوانید:تعمیر لباسشویی سامسونگ

علت دوم: خرابی پمپ تخلیه

خرابی پمپ تخلیه، دومین علت تخلیه نکردن آب لباسشویی است. خرابی پمپ به یکی از دلایل زیر اتفاق می‌افتد:

 1. شکستن پروانه‌های پمپ در اثر عبور اشیاء کوچک جامانده در لباس‌ها از فیلتر ماشین لباسشویی و ورود به پمپ تخلیه.
 2. فرسایش زیاد و طول عمر بالای پمپ تخلیه.
 3. سوختن پمپ تخلیه لباسشویی.
 4. خرابی برد ماشین لباسشویی: در این صورت فرمانی برای تخلیه آب صادر نمی‌شود و پمپ تخلیه کار نمی‌کند.

در 3 مورد اول چاره‌ای جز تعویض پمپ تخلیه لباسشویی وجود ندارد. در مورد 4 نیز می‌توان نسبت به تعمیر برد ماشین و یا تعویض آن اقدام کرد.

برای تعویض پمپ تخلیه لباسشویی باید به روش زیر عمل کنید:

 • از آنجا که در زمان تعویض پمپ تخلیه با سیم‌های برق سروکار دارید باید با کشیدن دو شاخه از پریز، برق ماشین را قطع کنید.
 • آب داخل دیگ ماشین لباسشویی را با کمک شلنگ تخلیه نمایید. برای این کار می‌توانید شلنگ تخلیه را پایین آورده و در داخل یک لگن یا تشت قرار دهید.
 • پس از جمع‌آوری فرش‌های پهن شده داخل آشپزخانه، فیلتر ماشین لباسشویی را باز کنید.
 • پنل بالایی، پنل کنترلی و پنل جلویی دستگاه را باز کنید.
 • پمپ تخلیه را پیدا کرده، شلنگ‌های متصل به آن را باز کنید و سپس پمپ تخلیه را خارج نمایید. در صورتی که پمپ با پیچ به بدنه محکم شده باشد، بعد از باز کردن پیچ‌ها، اقدام به خارج کردن پمپ تخلیه کنید.
 • پمپ جدید را جایگزین پمپ تخلیه قدیمی کنید. در این مرحله باید تمام کارهای بالا را از انتها به ابتدا انجام دهید. یعنی تمام پیچ‌ها، شلنگ‌ها و اتصالات را که از پمپ قدیمی باز کرده بودید، روی پمپ جدید ببندید. پس از آن نوبت به بستن پنل جلویی، پنل کنترلی و پنل بالایی می‌رسد.
علت تخلیه نکردن آب ماشین لباسشویی/کارآمدسرویس
علت تخلیه نکردن آب ماشین لباسشویی/کارآمدسرویس

علت سوم: گرفتگی مسیر خروجی آب در لباسشویی

جمع شدن رسوبات شوینده‌ها و نیز برخی از اجسام مانند لباس‌های کوچک در مسیر خروجی آب، علت تخلیه نکردن آب لباسشویی است. اگر با چنین حالتی روبرو شدید ابتدا شلنگ، فیلتر تخلیه و همچنین لوله فاضلاب ماشین را چک کنید و کارهای زیر را انجام دهید:

 • باز کردن دریچه پایین لباسشویی.
 • خارج کردن آب و لباس‌ها از دیگ لباسشویی.
 • مراجعه به متخصص در صورت برطرف نشدن گرفتگی محل خروج آب.

شلنگ تخلیه لباسشویی به خروجی فاضلاب که به طور معمول زیر سینک دستشویی قرار دارد، متصل می‌گردد. گرفتگی در شلنگ به تدریج مانع از خروج آب از داخل دیگ ماشین لباسشویی می‌شود. چنانچه طول شلنگ بیش از 7 تا 8 متر باشد مشکل تخلیه آب بحرانی‌تر خواهد شد. همچنین تاخوردگی شلنگ، تخلیه نشدن آب لباسشویی را تشدید می‌کند. بنابراین باید از سالم بودن شلنگ تخلیه اطمینان داشته باشید و ارتفاع آن را چک کنید که به اندازه ارتفاع لباسشویی از زمین فاصله داشته باشد. در این صورت آب به راحتی تخلیه می‌شود. در غیر این صورت احتمال مسدود شدن شلنگ تخلیه لباسشویی وجود دارد که برای رفع آن باید به روش زیر عمل کنید:

 • باز کردن شلنگ تخلیه لباسشویی.
 • بررسی قسمت اتصال به خروجی فاضلاب.
 • برطرف کردن گرفتگی در صورت وجود.

گرفتگی فیلتر ماشین؛ چهارمین علت تخلیه نکردن آب لباسشویی

فیلتر ماشین لباسشویی مخزنی است که اجسامی مانند سوزن، سکه، پیچ، دکمه و یا پرز لباس را در خود جمع می‌کند. گیر کردن این اجسام در فیلتر ماشین، کیفیت تخلیه را کاهش می‌دهد و به مرور تخلیه آب لباسشویی با مشکل روبرو می‌شود. بنابراین بایستی به صورت پیوسته فیلتر ماشین لباسشویی را چک کرده و در صورت گرفتگی آن را تمیز کنید. فیلتر در پایین کابین در سمت راست یا چپ دستگاه قرار می‌گیرد که با چرخاندن آن خلاف عقربه‌های ساعت باز می‌شود.

علت پنجم: خرابی شیر الکتریکی ماشین لباسشویی

خرابی شیر الکتریکی یا شیر برقی را می‌توان پنجمین علت تخلیه نکردن آب لباسشویی در نظر گرفت. نقش شیر الکتریکی، تعیین میزان آب لازم برای شستشوی لباس‌ها است. اگر شیر برقی با مشکل برق‌رسانی و یا انسداد فیلتر دستگاه روبرو شود، خراب خواهد شد.

شیر برقی ماشین لباسشویی/کارآمد سرویس
شیر برقی ماشین لباسشویی/کارآمد سرویس

وقتی شیر الکتریکی ماشین خراب باشد، آب لباسشویی تخلیه نمی‌شود. در صورت خراب شدن شیر برقی اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. جدا کردن دستگاه از برق.
 2. باز کردن پنل عقب ماشین لباسشویی.
 3. چک کردن شیر الکتریکی دستگاه.
 4. رفع نشتی یا رسوب‌گرفتگی.

خرابی تایمر ماشین؛ ششمین علت تخلیه نکردن آب لباسشویی

تایمر یا برد الکترونیکی به عنوان مغز لباسشویی شناخته می‌شود زیرا هماهنگی بین قطعات مختلف ماشین از طریق این قطعه و به صورت اتوماتیک صورت می‌گیرد. گاهی ممکن است تایمر با اختلال روبرو شود و مشکلاتی را برای تخلیه آب لباسشویی ایجاد کند. در صورت خرابی برد الکترونیکی ماشین لباسشویی باید با مشورت و کمک متخصص، آن را تعمیر و یا تعویض کنید.

علت هفتم: خرابی سیستم کلید درب ماشین لباسشویی

به سیستم کلید درب لباسشویی، میکروسوئیچ نیز می‌گویند که از چرخش ماشین هنگام باز بودن درب آن جلوگیری می‌کند. به عبارت دیگر چنانچه درب دستگاه بسته نشود، ماشین لباسشویی کار نمی‌کند و فرمان تخلیه آب صادر نمی‌شود. خراب شدن سیستم میکروسوئیچ می‌تواند علت تخلیه نکردن آب لباسشویی باشد. لازم به ذکر است که خرابی سیستم کلید درب ماشین لباسشویی از نوع مکانیکی یا الکتریکی می‌باشد. به منظور رفع مشکل الکتریکی سیستم به شیوه زیر عمل کنید:

 • چک کردن نمودار سیم‌کشی ماشین لباسشویی.
 • تعویض کلیدهای درب دستگاه در صورت قطع اتصال.

علت هشتم؛ استفاده نادرست از مواد شوینده در داخل ماشین لباسشویی

برخی از افراد تصور می‌کنند استفاده بیشتر از مواد شوینده باعث تمیزتر شدن لباس‌ها خواهد شد اما این طور نیست. مصرف بیش از حد از این مواد باعث ایجاد کف بیشتر و در نتیجه اختلال در عملکرد در ماشین لباسشویی می‌گردد. در واقع وقتی که کف بیشتری از مواد شوینده ایجاد می‌شود دستگاه مراحل و روند شستشو را به درستی تشخیص نمی‌دهد.

خرابی هیدورستات، نهمین علت تخلیه نشدن آب لباسشویی

یکی دیگر از دلایلی که باعث تخلیه نشدن آب لباسشویی می‌شود، خرابی سنسور سطح یا هیدروستات است. در این مواقع باید صفحه کنترل دستگاه را باز کرده تا لوله پلاستیکی متصل به شیر آب را پیدا کنید. پس از آن باید به دنبال علت خرابی هیدروستات بگردید. به طور معمول خرابی سنسور سطح از گرفتگی در لوله پلاستیکی یا خرابی شیر آب ناشی می‌شود. در صورتی که علت خرابی، گرفتگی در لوله پلاستیکی باشد کافی است آن را با سرکه تمیز نمایید اما در صورت خرابی شیر بایستی آن را تعویض کنید.

خرابی هیدروستات و عدم تخلیه آب ماشین لباسشویی/کارآمد سرویس
خرابی هیدروستات و عدم تخلیه آب ماشین لباسشویی/کارآمد سرویس

کارآمد سرویس مرکز تعمیرات تخصصی لوازم خانگی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 10 میانگین: 4.6]
حسین حیدری
حسین حیدری

سلام خسته نباشید ماشن لباس شویی سامسونگ دارم روی تایم ۲۸ ابگیری نمیکنه ولی روی بقیه تایمها اب گیر میکنه علتش چیه

17 بهمن 1402

  کارآمد سرویس
  کارآمد سرویس

  سلام میتونه ازعدم تخلیه آب باشه پمپ تخلیه رابررسی کنید

  19 بهمن 1402

شما هم نظر خود را ثبت کنید

دسته بندی مطالب
آخرین مطالب

شنبه تا پنج‌شنبه ۶ تا ۱۹

02158908

تعمیر لوازم خانگی شما و پشتیبانی ۲۴ ساعته

ما متخصص خود را به خانه شما می فرستیم که تشخیص دقیق تجهیزات شما را در یک زمان مناسب برای شما انجام می دهد. متخصص ما تعمیرات لازم را درست در منزل شما انجام خواهد داد.

مطلب تصادفی

مطالب مشابه

تماس با ما