arrow-leftarrow-rightblue-emailblue-phoneblue-pincalendercaretDowncheckTwoclockcommentsdishwasher-iconfaceBookgarantyheadPhonehomeiininstagrammamoriatmenupersonelphone-circlephone-footerphonepin-footerpinrefig-iconsat-shenisearchserviceHomesettingsid-iconspilet-iconstartagtazmintv-iconvacum-iconwash-iconwater-iconwhite-calenderwhite-commentwhite-tag

آشنای با ریست کردن ماشین ظرفشویی بوش BOSCH

14 خرداد 1402

ماشین ظرفشویی

4 نظر

ریست کردن ماشین ظرفشویی بوش

ریست کردن ماشین ظرفشویی بوش یکی از راهکارهای بسیار کاربردی و مفید برای رهایی از خطا یا ارورهای به وجود آمده در دستگاه است. با پیشرفت تکنولوژی در زمینه لوازم خانگی اغلب دستگاه ها به زمان بروز مشکل آن را به شکل کد خطا یا ارور بر صفحه نمایش دستگاه نشان می دهند که ماشین ظرفشویی بوش نیز از این قاعده مستثنی نیست. در گاهی اوقات این کد خطا ها حتی با برطرف کردن مشکل نیز همچنان از بین نمی روند، به همین دلیل نیاز است ماشین ظرفشویی را ریست کرد و مجدد راه اندازی کرد تا ایرادات دستگاه حل شود و دستگاه به تنظیمات کارخانه برگردد.

حال این سوال پیش می آید که چه زمانی و چگونه ماشین ظرفشویی را ریست کنیم؟ در ادامه با ما همراه باشید تا با نحوه ریست کردن ماشین ظرفشویی بوش در روش ها و مدل های مختلف این دستگاه آشنا شوید.

ریست کردن ماشین ظرفشویی بوش | کارآمد سرویس
ریست کردن ماشین ظرفشویی بوش | کارآمد سرویس

بهترین زمان برای ریست کردن ماشین ظرفشویی بوش

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که چه زمانی ماشین ظرفشویی بوش را ریست کنیم؟ در ادامه با کاربرد ریست کردن ماشین ظرفشویی بوش و بهترین زمانی که برای ریست کردن دستگاه مناسب است آشنا می شویم.

 • زمانی که ارور یا کد خطا روی صفحه نمایش دستگاه ظاهر شود.
 • دستگاه به یک باره از کار می افتد و به قول معروف هنگ می کند.
 • دکمه های ظرفشویی قفل شده و کار نمی کند.
 • در حین فرآیند شستشو برق دستگاه قطع شود و بعد از اتصال مجدد در عملکرد آن اختلال به وجود بیاید.
 • زمانی که آب دستگاه گرم نمی شود و هم چنان آب سرد بماند.
 • کم یا زیاد کردن ظروف حین شستشو نیز در ایجاد اختلال در عملکرد ماشین ظرفشویی بی تاثیر نیست.
 • تغییر برنامه های شستشو

نحوه ریست ماشین ظرفشویی بوش به چه صورت است؟

ماشین های ظرفشویی بوش را از راه های مختلفی می توان ریست کرد. در برخی از مدل ها که دارای دکمه Reset هستند کار به مراتب راحت تر است و به بدون هیچ مشکل با فشار دادن یک دکمه دستگاه شما ریست می شود، اما در بعضی از مدل های قدیمی که دکمه Reset در آنها تعبیه نشده باید از روش دیگری استفاده کرد در ادامه با طریقه ریست کردن ماشین ظرفشویی بوش با دکمه و بدون دکمه ریست به صورت کامل آشنا می شوید.

نحوه ریست ماشین ظرفشویی بوش با استفاده از دکمه ریست

در مدل های جدید ماشین ظرفشویی بوش که دارای دکمه ریست هستند، روش ریست کردن به این صورت است که باید دکمه ریست/ Reset  که روی پنل کاربری دستگاه تعبیه شده را به مدت 3 الی 5 ثانیه نگه دارید و کمی صبر کنید تا دستگاه ریست شود. ممکن است راه اندازی مجدد ماشین ظرفشویی چند دقیقه به طول بینجامد در این مدت از فشار دادن دکمه های دیگر خودداری کنید.

ریست با استفاده از دکمه پاور و استارت

در بعضی مواقع پیش می آید که جریان برق به صورت ناگهانی قطع شده و دستگاه در حین سیکل شستشو خاموش می شود. در این حالت شما می توانید بعد از وصل شدن مجدد جریان برق با استفاده از دکمه های power/start دستگاه را دوباره راه اندازی کنید. روش کار به این صورت است که باید دکمه های power/start را همزمان به مدت چند ثانیه نگه دارید و سپس رها کنید تا دستگاه مجددا شروع به کار کرده و بتوان برنامه شستشوی مورد نظر را انتخاب کرد. 

طریقه ریست کردن ماشین ظرفشویی بوش | کارآمد سرویس
طریقه ریست کردن ماشین ظرفشویی بوش | کارآمد سرویس

روش ریست کردن ظرفشویی بوش بدون دکمه ریست

یکی از مشکلات عمده ای که برخی افراد در زمان ریست دستگاه با آن مواجه هستند، این است که نمی توانند دکمه ریست ظرفشویی بوش را پیدا کنند و یا اطلاعی از نحوه ریست کردن ماشین ظرفشویی بوش ندارند. در مدل های قدیمی ماشین ظرفشویی بوش در قسمت کنترل پنل دستگاه دکمه ریست/Reset تعبیه نشده و باید از روش های دیگری برای ریست کردن اقدام کرد. در این شرایط بهترین گزینه قطع برق دستگاه است. 

برای ریست کردن ماشین ظرفشویی بوش از طریق قطع جریان برق مراحل زیر را دنبال کنید:

 • در مرحله اول باید دستگاه را به طور کامل خاموش کنید.
 • برای اطمینان از قطع شدن جریان برق دستگاه لازم است دوشاخه برق را از پریز جدا کنید و یا فیوز برق را قطع کنید.
 • اجازه بدهید دستگاه به مدت 5 الی 15 دقیقه در این وضعیت باقی بماند (مدت زمان انتظار در مدل های مختلف متغییر است)
 • بعد از مدت زمان مشخص شده مجددا دوشاخه دستگاه را به برق وصل کنید.
 • سپس دکمه پاور/power دستگاه را به مدت 30 ثانیه نگه دارید تا عمل ریست کردن کامل شود.
 • در آخر می توانید با انتخاب یکی از برنامه های شستشو دستگاه را امتحان کنید تا از درست شدن آن مطمئن شوید.

ریست کردن ماشین ظرفشویی به کمک دکمه های کنترل پنل

در مدل های مختلف و قدیمی تر این دستگاه که دکمه مشخصی برای ریست کردن وجود ندارد، در صورت امکان از دفترچه راهنمایی ماشین ظرفشویی بوش استفاده کنید و در غیر این صورت باید به کمک دکمه های دیگری که بر روی پنل دستگاه وجود دارد این کار را انجام دهید. روش کار به این صورت است که باید دکمه های (Powe ،Start ،Cancel ،Drain) را به صورت جداگانه به مدت 3 الی 5 ثانیه نگه دارید تا متوجه شوید کدام دکمه برای این کار در نظر گرفته شده است.

 • دکمه پاور Power (روشن/ خاموش)
 • دکمه استارت Start (شروع/توقف) 
 • دکمه کنسل Cancel (لغو)
 • دکمه درین Drain (تخلیه)

بعد از فشار دادن این دکمه ها، آب موجود در دستگاه به صورت کامل تخلیه می شود و سپس صفحه نمایش زمان را نشان می دهد. این فرآیند ممکن است بیش از 2 دقیقه به طول بینجامد.

ماشین ظرفشویی بوش | کارآمد سرویس
ماشین ظرفشویی بوش | کارآمد سرویس

ریست فنی پنل کاربری ظرفشویی بوش در 7 مرحله

با روش های که در قسمت بالا به آن اشاره شد به راحتی می توان ریست کردن ماشین ظرفشویی بوش را با موفقیت انجام داد، اما ممکن است که با انجام این روشها نیز همچنان دستگاه مشکل داشته باشد و ریست نشود. در این شرایط شما می توانید علت را در پنل کنترلی دستگاه جستجو کنید.

پنل کنترلی دستگاه که نقش مغز ماشین ظرفشویی را ایفا می کند ممکن است دچار خرابی شده و دستورات لازم برای ریست کردن دستگاه را نتواند اجرا کند. به  همین دلیل لازم است دستگاه ریست فنی (Hard Reset) شود. این نکته را در نظر داشته باشید که ریست کردن ماشین ظرفشویی بوش در این روش کاری تخصصی و نیاز به دانش فنی دارد و حتما باید توسط یک تکنسین متخصص انجام شود.

مراحل ریست فنی ماشین ظرفشویی بوش:

 • مرحله اول: لازم است دستگاه را خاموش کرده و سپس از برق جدا کنید.
 • مرحله دوم: سپس اقدام به باز کردن پنل کاربری نمایید.
 • مرحله سوم: با استفاده از دوربین تلفن همراه از سیم ها و محل قرار گیری سوکت ها در قسمت پنل کاربری عکس بگیرید.
 • مرحله چهارم: نیاز است سیم های که به برد کنترلی دستگاه وصل هستند را جدا کنید.
 • مرحله پنجم: از یک پیچ گوشتی و یا ابرزاری مشابه به آن برای برقرای اتصال کوتاه در قسمت پایانه سیم های پاور متصل به برد استفاده کنید.
 • مرحله ششم: با کمک گرفتن از تصاویری که در مراحل ابتدایی تهیه کردید می توانید اتصالات را به برد متصل کنید.
 • مرحله هفتم: حالا نوبت به بسته شدن پنل کاربری در جای خود رسیده است، به آرامی اجزای بازشده را در جای اصلی خود ببندید.

با انجام مراحل بالا فرآیند ریست فنی دستگاه با موفقیت انجام می شود و کلیه ایرادات ماشین برطرف می شود. همانطور که در قسمت بالا به آن اشاره شده است، ریست فنی ماشین ظرفشویی بوش حتما باید توسط یک متخصص انجام شود و بهتر است خودتان اقدام به انجام این کار نکنید. تمامی مراحل گفته شده مربوط به این روش صرفا برای بالا بردن آگاهی و اطلاعات شما توضیح داده شده است.

کلام آخر

در آخر باید این نکته را فراموش نکنیم که ریست کردن ماشین ظرفشویی بوش زمانی کار ساز خواهد بود که دستگاه دچار مشکلی جدی نشده باشد و بتوان با ریست کردن آن را حل کرد، در غیر این صورت اگر دستگاه ایراد بزرگتری داشته باشد شما باید برای تعمیر ماشین ظرفشویی خود از یک تکنسین متخصص کمک بگیرید. کارآمد سرویس با سالها تجربه در زمینه تعمیر ماشین ظرفشویی در تهران  می تواند شما را در انجام این امر یاری کند.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 11 میانگین: 5]
جمشید
جمشید

سلام خسته نباشید

14 خرداد 1402

  کارآمد سرویس
  کارآمد سرویس

  ممنونم

  16 خرداد 1402

مرجان دارابی
مرجان دارابی

خیلی کارتون دقیق ومنظم بود وخیلی به صرفه کار کردن قطعه دستگاه وتعمییر کردن در صورتیکه چند جا گفتن بایر تعویض بشه خیلی سپاسگزارم

18 تیر 1402

  کارآمد سرویس
  کارآمد سرویس

  سلام ممنون از لطف شما

  18 تیر 1402

شما هم نظر خود را ثبت کنید

دسته بندی مطالب
آخرین مطالب

شنبه تا پنج‌شنبه ۶ تا ۱۹

02158908

تعمیر لوازم خانگی شما و پشتیبانی ۲۴ ساعته

ما متخصص خود را به خانه شما می فرستیم که تشخیص دقیق تجهیزات شما را در یک زمان مناسب برای شما انجام می دهد. متخصص ما تعمیرات لازم را درست در منزل شما انجام خواهد داد.

مطلب تصادفی

مطالب مشابه

تماس با ما