arrow-leftarrow-rightblue-emailblue-phoneblue-pincalendercaretDowncheckTwoclockcommentsdishwasher-iconfaceBookgarantyheadPhonehomeiininstagrammamoriatmenupersonelphone-circlephone-footerphonepin-footerpinrefig-iconsat-shenisearchserviceHomesettingsid-iconspilet-iconstartagtazmintv-iconvacum-iconwash-iconwater-iconwhite-calenderwhite-commentwhite-tag

چالشی به نام رفع بوی بد یخچال

6 تیر 1401

تعمیرات یخچال

2 نظر

چالشی به نام رفع بوی بد یخچال

رفع بوی بد یخچال، یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش‌ روی خانم‌ها به ویژه زنان خانه‌دار است. می‌دانید چرا؟ زیرا یخچال یک وسیله اساسی و پرکاربرد در آشپزخانه به شمار می‌رود و از آن برای نگهداری مواد غذایی و آشامیدنی‌ها استفاده می‌کنند. گاهی نگهداری طولانی مدت انواع خوراکی‌ها یا ریختن آنها در یخچال باعث فاسد شدن و در نتیجه انتشار بوی نامطبوع می‌شود. اما قضیه به همین سادگی نیست و دلایل مختلفی برای ایجاد بوی بد در یخچال وجود دارد که در این مقاله به آنها اشاره می‌کنیم. در چنین مواقعی برخی از خانم‌ها نمی‌دانند چه کاری باید انجام دهند. لذا در این مطلب به معرفی چند راه‌کار ساده برای پیشگیری و مقابله با بوی بد یخچال می‌پردازیم. اما پیش از شروع بحث باید اهمیت پیشگیری از بوی بد یخچال را بدانید.

اهمیت پیشگیری از بوی بد در یخچال

هنر خانم‌های خانه‌دار این است که از ایجاد بوی بد یخچال پیشگیری کنند چرا که این مساله روی سلامت اعضای خانواده تاثیر می‌گذارد. چگونه؟

 1. پیشگیری از بوی بد یخچال در کیفیت مواد غذایی داخل یخچال موثر است یعنی مواد غذایی کیفیت خود را از دست نمی‌دهند.
 2. احتمال آلودگی یخچال و آب داخل آب‌‌سردکن کاهش پیدا می‌کند.
 3. یخچال عملکرد بهتری خواهد داشت زیرا نیازی به تعمیرات نیست.

حال که به اهمیت پیشگیری از بوی بد یخچال پی بردید بایستی ضمن پیدا کردن علت بوی نامطبوع، در جهت رفع آن اقدام کنید.

پیشگیری از بوی بد یخچال -کارآمدسرویس
پیشگیری از بوی بد یخچال -کارآمدسرویس

دلایل ایجاد بوی بد در یخچال

ابتدا به این نکته توجه داشته باشید که بوی بد یخچال ربطی به برند سازنده آن ندارد. یعنی ممکن است یخچال خود را از بهترین برند بازار خریده باشید اما باز هم پس از مدتی بوی نامطبوع آن شما را آزار دهد. پس علت را باید در جای دیگری جستجو کنید. مهمترین علل ایجاد بوی بد یخچال عبارتند از:

 • نقص فنی یخچال: اختلال در قسمت‌های مختلف یخچال مانند موتور باعث ایجاد بوی بد در یخچال می‌شود زیرا هوادهی موتور یخچال به درستی صورت نمی‌گیرد. گاز یخچال نیز به علت هوارسانی سرد به داخل یخچال، ممکن است دلیل بوی بد باشد. احتمال انتشار بوی نامطبوع از پشت یخچال هم وجود دارد که در این صورت از کثیفی کویل‌های کندانسور و موتور یخچال ناشی می‌شود.
 • جمع شدن آب در سینی تخلیه یخچال.
 • جنس بدنه یخچال: جنس بدنه یخچال‌ها از پلاستیک است و بو را به خود جذب می‌کنند.
 • استفاده نکردن از یخچال بیش از 3 روز متوالی: اگر بین 2 تا 3 روز از یخچال استفاده نکنید یعنی درب آن بسته بماند، اغلب مواد غذایی فاسد می‌شود. فاسد شدن مواد غذایی بوی نامطبوعی در یخچال ایجاد خواهد کرد.
 • پر شدن بیش از حد یخچال از خوراکی.
 • استفاده از بسته‌بندی غیراستاندارد برای مواد غذایی.
 • قرار دادن مواد غذایی داخل ظرف‌های بدون درب: با این کار احتمال ریختن غذا درون یخچال وجود دارد.
 • نگهداری میوه و سبزی شسته نشده و مواد غذایی بودار مانند مرغ و ماهی در یخچال.
 • ریختن مواد غذایی چرب یا مایعات در یخچال.
 • تمیز نکردن یخچال برای مدت زمان طولانی: به طور معمول یخچال باید هر ماه تمیز شود در غیر این صورت باعث ایجاد بوی نامطبوع خواهد شد. همچنین شستشوی یخچال با مواد شوینده منجر به استشمام بوی بد می‌شود.
دلایل ایجاد بوی بد یخچال -کارآمد سرویس
دلایل ایجاد بوی بد یخچال -کارآمد سرویس

خوراکی‌هایی که باعث رفع بوی بد یخچال می‌شوند!

برخی از خوراکی‌هایی که با آنها سر و کار دارید، در رفع بوی بد یخچال نقش دارند:

 1. سیب‌زمینی: اگر سیب‌زمینی را پوست کنید و در یخچال قرار دهید، در نقش تهویه‌ برای یخچال شما عمل خواهد کرد. فقط کافی است سیب‌زمینی‌ها را هر دو سه روز یک بار عوض کنید.
 2. جو: آرد جو نیز مانند سیب‌زمینی عمل کرده و بوی بد را به خود جذب می‌کند.
 3. میخک: میخک را ابتدا به یک پرتقال یا لیمو بزنید و تا زمان خشک شدن میوه‌ها آن را در یخچال قرار دهید.
 4. عصاره وانیل: یک تکه پنبه بردارید و آن را به شکل توپ درآورید. پس از آغشته کردن پنبه به عصاره وانیل، آن را درون یک ظرف قرار دهید. با قرار دادن ظرف داخل یخچال، اثر آن را بعد از یک شبانه روز مشاهده خواهید کرد.
 5. جوش شیرین: با استفاده از جوش شیرین می‌توانید بوی بد یخچال را از بین ببرید. برای این کار باید ظرف حاوی جوش شیرین را در گوشه‌ای از یخچال قرار دهید. پس از مدتی اثری از بوی نامطبوع نخواهد بود.
 6. سرکه: از سرکه برای رفع بوی بد یخچال استفاده می‌کنند به این صورت که سرکه را درون ظرف و یا لیوان ریخته و در گوشه‌ای از یخچال می‌گذارند.
 7. لیمو: لیمو یکی دیگر از خوراکی‌هایی است که در رفع بوی بد یخچال موثر می‌باشد. لیمو را 4 تکه کرده و هر تکه را در نقطه‌ای از یخچال قرار دهید. نکته مهم این است که هر هفته این کار را تکرار کنید تا تاثیر آن را ببینید.
 8. قهوه: قرار دادن دانه‌های قهوه در یخچال باعث رفع بوی بد یخچال می‌شود. بهتر است در هر قفسه یخچال حداقل 3 دانه قهوه قرار دهید و توجه داشته باشید که این دانه‌ها در کنار میوه‌ها نباشند.
رفع بوی بد یخچال با قهوه و لیمو -کارآمد سرویس
رفع بوی بد یخچال با قهوه و لیمو -کارآمد سرویس

برای رفع بوی بد یخچال چه کنیم؟

به منظور رفع بوی بد یخچال اقدامات زیر را انجام دهید:

 • خارج کردن مواد غذایی فاسد از یخچال: ابتدا یخچال را از برق بکشید. پس از غیر فعال شدن یخچال مواد غذایی فاسد را از یخچال خارج کنید.
 • تمیز کردن داخل یخچال: بعد از خارج کردن مواد غذایی فاسد تمامی کشوها و قفسه‌های یخچال را با محلول جوش شیرین و آب یا سرکه سفید تمیز کنید. به هیچ عنوان از مواد شوینده برای تمیز کردن یخچال استفاده نکنید زیرا بوی بدی از خود به جای می‌گذارد.
 • تمیز کردن لاستیک و درب یخچال با استفاده از اسفنج و محلول جوش شیرین.
 • تمیز کردن سینی ته یخچال با استفاده از آب گرم و جوش شیرین
 • استفاده از مواد بوگیر در یخچال: منظور از مواد بوگیر همان خوراکی‌هایی هستند که باعث رفع بوی بد یخچال می‌شوند.
 • به گردش انداختن هوا داخل یخچال: بعد از خارج شدن مواد غذایی فاسد و تمیز کردن یخچال، درب آن را حداقل به مدت 20 دقیقه باز بگذارید تا هوا در سرتاسر یخچال گردش داشته باشد.
 • استفاده از ظروف مناسب برای بسته‌بندی موادغذایی: بسته‌بندی باید به گونه‌ای باشد که درب ظروف به راحتی بسته شود و باز نماند.
 • بررسی تاریخ مصرف مواد غذایی و داروها: موادی را که تاریخ مصرف کمتری دارند، در دسترس قرار دهید تا زودتر تمام شوند. پیشنهاد می‌شود برای تمامی مواد غذایی و داروها برچسب تاریخ انقضا تهیه کنید.
 • نگهداری مواد غذایی فاسد شدنی در سردترین قسمت یخچال.
 • تعویض به موقع فیلترهای یخچال: اگر فیلترها کیفیت کافی نداشته باشند، بوی بدی در آب سردکن ایجاد می‌شود. در یخچال‌های ساید بای ساید فیلترها را هر 6 ماه یک بار تعویض می‌کنند.
تمیز کردن یخچال -کارآمد سرویس
تمیز کردن یخچال -کارآمد سرویس

بهترین روش برای رفع بوی بد یخچال

بهترین روش برای رفع بوی بد یخچال، تمیز کردن صحیح آن می‌باشد. نکته مهم در انتهای کار این است که نمی‌توانید بلافاصله پس از تمیز کردن یخچال، مواد غذایی را داخل آن بچینید. شما باید بعد از قرار دادن قفسه‌ها در سر جای خود و روشن کردن یخچال، 1 ساعت صبر کنید تا یخچال کامل خنک شود. سپس اجازه دارید وسائل خود را داخل یخچال قرار دهید. به خاطر داشته باشید یخچالی که به صورت مرتب تمیز می‌شود، هیچ‌گاه بوی بد نمی‌گیرد.

کارآمدسرویس مرکز تخصصی تعمیرات لوازم خانگی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 7 میانگین: 4.9]
طیبه راستگو
طیبه راستگو

خیلی راهنمایی درستی کردن و کارشون هم عالی بود ممنون

17 شهریور 1402

  کارآمد سرویس
  کارآمد سرویس

  ممنونم

  17 شهریور 1402

شما هم نظر خود را ثبت کنید

دسته بندی مطالب
آخرین مطالب

شنبه تا پنج‌شنبه ۶ تا ۱۹

02158908

تعمیر لوازم خانگی شما و پشتیبانی ۲۴ ساعته

ما متخصص خود را به خانه شما می فرستیم که تشخیص دقیق تجهیزات شما را در یک زمان مناسب برای شما انجام می دهد. متخصص ما تعمیرات لازم را درست در منزل شما انجام خواهد داد.

مطلب تصادفی

مطالب مشابه

تماس با ما