arrow-leftarrow-rightblue-emailblue-phoneblue-pincalendercaretDowncheckTwoclockcommentsdishwasher-iconfaceBookgarantyheadPhonehomeiininstagrammamoriatmenupersonelphone-circlephone-footerphonepin-footerpinrefig-iconsat-shenisearchserviceHomesettingsid-iconspilet-iconstartagtazmintv-iconvacum-iconwash-iconwater-iconwhite-calenderwhite-commentwhite-tag

رفع برق گرفتگی ماشین لباسشویی

23 مرداد 1401

ماشین لباسشویی

19 نظر

علت برق داشتن بدنه لباسشویی چیست؟ 

رفع برق گرفتگی ماشین لباسشویی بسیار مهم است چرا که ممکن است به دلیل برق داشتن بدنه لباسشویی، افراد را مورد حمله قرار دهند. این مشکل به ویژه برای ساکنان یک ساختمان آپارتمانی مرتبط است. نه تنها یک ماشین لباسشویی می تواند به صاحبش آسیب برساند بلکه سایر وسایل دیگر از جمله یخچال، کتری و ماشین لباسشویی می تواند منابع خطر باشند. در چنین شرایطی چه باید کرد و برای رفع آن چه باید کرد؟ ابتدا باید علت برق داشتن ماشین لباسشویی را مشخص نمود و سپس اقدام به رفع برق گرفتگی ماشین لباسشویی نمود. راه اندازی لوازم خانگی یک امر بسیار مهم است، زیرا دوام، کارایی و از همه مهمتر ایمنی دستگاه تا حد زیادی به موفقیت نصب و راه اندازی تجهیزات بستگی دارد. تماس با یک متخصص با تجربه برای اتصال لوازم خانگی را نادیده نگیرید، حتی اگر نصب آن به نظرتان آسان باشد. یک متخصص باتجربه قادر است در هنگام نصب، جزئی ترین عیوب را شناسایی کرده و سپس ماشین لباسشویی را تعمیر کند. 

حتما بخوانید:علت کار نکردن دکمه های لباسشویی

عوامل برق گرفتگی ماشین لباسشویی چیست؟ 

آسیب به سیم کشی 

رطوبت بالای آشپزخانه و یا مکانی که لباسشویی در آن قرار دارد 

شکستگی عناصر گرمایشی یا خرابی موتور 

عدم اتصال به زمین  

برای رفع برق گرفتگی ماشین لباسشویی ابتدا باید دلیل آن را به خوبی شناسایی کنید. در مواردی که ماشین لباسشویی با یک جریان به پوشش بیرونی برخورد می کند می تواند به این معنی باشد که پوشش بیرونی آن دارای ولتاژ پایین است. در این موارد نشتی برق در دیوارهای ماشین لباسشویی رخ می دهد. هنگام اتصال لوازم خانگی به تنهایی، در آینده ممکن است با مشکلات زیادی روبرو شوید که کمی دیرتر ظاهر می شود. بارزترین مثال برای این مشکلات می تواند برق داشتن یک ماشین لباسشویی باشد که به دلایلی شروع به شوکه کردن کاربر می کند. از اتصال نامناسب تا قطعات معیوب در دستگاه ماشین لباسشویی می تواند از دلایل مختلف این مشکل باشد. 

علت و رفع برق گرفتگی ماشین لباسشویی/کارآمدسرویس
علت و رفع برق گرفتگی ماشین لباسشویی/کارآمدسرویس

شوک الکتریکی در کجا احساس می شود؟ 

قبل از اینکه علت برق داشتن بدنه لباسشویی را بشناسید، باید دقیقاً بفهمیم که در کجا می توانیم این شوک را تخلیه کنیم تا ماشین لباسشویی را به آنجا مرتبط کنیم. هنگام کارکرد عادی و صحیح دستگاه، شوک الکتریکی، حتی در کمترین مقدار، ظاهر نمی شود. بنابراین، شوک بدنه ماشین لباسشویی، با نقص کارکرد همراه خواهد بود. اگر شوکی از ماشین لباسشویی احساس کردید، باید در اسرع وقت برای رفع برق گرفتگی ماشین لباسشویی با یک متخصص تعمیرات، تماس بگیرید. جریان برق می تواند به بدنه ماشین لباسشویی برخورد کند. این امر می تواند به دلیل خرابی عنصر گرمایش یا موتور دستگاه، اتفاق بیفتد. همچنین، آسیب به سیم کشی داخلی ماشین، می تواند باعث شوک الکتریکی شود، برای مثال ممکن است عایق سیم کشی ها شکسته شده باشد. 

جهت رفع برق گرفتگی ماشین لباسشویی شیر آب را نیز بررسی کنید. ممکن است شیر آب ماشین لباسشویی دارای شوک برق گرفتگی باشد و هنگام لمس آن، متوجه شوک کمی شوید. شاید ماشین لباسشویی به درستی به زمین متصل نشده باشد. اگر شوک الکتریکی، از دیوارها نیز احساس  شود، ممکن است علت برق گرفتگی در ماشین لباسشویی نباشد، بلکه در سیم کشی معیوب دیوارهای خانه باشد. اگر هنگام تماس با آب، تخلیه جریانی احساس شود، مثلاً وقتی لباس‌ها را بعد از شستشو بیرون می‌آوریم. علت این پدیده ممکن است یک عنصر گرمایش معیوب یا موتور ماشین لباسشویی باشد. گاهی ممکن است علت شوک الکتریکی ماشین لباسشویی، عدم اتصال به زمین باشد. اگر علت خرابی ماشین لباسشویی است، باید در اسرع وقت نقص آن را برطرف کنید، زیرا در موارد پیشرفته، حتی می تواند ماشین را از کار بیاندازد. 

عوامل مهم در رفع برق گرفتگی ماشین لباسشویی/ کارآمد سرویس
عوامل مهم در رفع برق گرفتگی ماشین لباسشویی/ کارآمد سرویس

 دلایل اصلی برق داشتن ماشین لباسشویی چیست؟ 

سیم کشی آسیب دیده: اگر ماشین لباسشویی به درستی وصل شود، با در نظر گرفتن تمام الزامات و توصیه های سازنده، شوک الکتریکی به وجود نخواهد آمد. اگر اتصال به درستی انجام شود، اما شوک الکتریکی بدنه ماشین لباسشویی همچنان اتفاق می افتد، باید علت آسیب را در سیم کشی خانه یا آپارتمان، جستجو کرد. رطوبت زیاد در اتاق: اغلب ماشین های لباسشویی در حمام نصب می شوند، جایی که درصد رطوبت بسیار بالایی وجود دارد. بنابراین در این شرایط، سوزن سوزن شدن خفیف در تماس با بدنه ماشین لباسشویی، کاملا طبیعی است، به خصوص اگر دست ها خیس باشند. 

عدم اتصال به زمین: اتصال صحیح ماشین لباسشویی به زمین، کارکرد صحیح و بدون نقص آن را فراهم می کند. اما ممکن است سازماندهی آن همیشه امکان پذیر نباشد، به خصوص اگر ماشین لباسشویی در یک ساختمان یا آپارتمانی که 40-50 سال پیش، ساخته شده است، نصب شود. خرابی ماشین لباسشویی: اگر یکی از اجزای ماشین لباسشویی ایراد داشته باشد ممکن است برق گرفتگی، رخ دهد. اصلی ترین قطعاتی که در صورت خرابی می توانند باعث شوک الکتریکی شوند، المنت گرمایش و موتور هستند. همچنین در صورت شکسته شدن عایق سیم کشی های داخلی ماشین لباسشویی، تخلیه الکتریکی احساس می شود. 

برای رفع برق گرفتگی ماشین لباسشویی چه باید کرد؟ 

برای رفع برق گرفتگی ماشین لباسشویی ابتدا باید متوجه شوید که آیا علت این شوک، خرابی خود دستگاه است. سپس باید مشخص کنید دقیقاً چه چیزی باعث خرابی دستگاه شده است. این کار به بهترین وجه، توسط یک متخصص تعمیرات لوازم خانگی با تجربه انجام می شود که مجموعه ای از تمام ابزارهای لازم را با خود خواهد داشت. بدنه ماشین لباسشویی بدون دلیل نمی تواند برق داشته باشد. اگرچه این یک پدیده نسبتاً رایج است، اما باعث می شود کارکرد آن طبیعی نباشد. بر این اساس، اگر بتوانیم دلیل دریافت شوک الکتریکی در تماس با ماشین لباسشویی را دریابیم، می توانیم به سرعت و به طور موثر آن را از بین ببریم و از شر حوادث خطرناک خلاص شویم. . با ما همراه باشید تا در ادامه رفع برق گرفتگی ماشین لباسشویی را به طور کامل بررسی کنیم. 

رفع برق گرفتگی ماشین لباسشویی/کارآمد سرویس
رفع برق گرفتگی ماشین لباسشویی/کارآمد سرویس

برنامه RCD: شما می توانید با نصب یک دستگاه RCD، یک دستگاه توقف ایمنی داشته باششید و خود را از برق گرفتگی محافظت کنید. دستگاه خاصی که وظیفه اصلی آن کنترل برق و خاموش کردن آن در صورت نشتی است. به زبان ساده، اگر مشکلی در سیم کشی وجود داشته باشد، RCD می تواند برق را به موقع قطع کند و از آسیب جدی محافظت کند. این دستگاه کوچک می تواند در صورت افزایش شدید برق، جان انسان ها را نجات دهد. توجه داشته باشید که RCD تاثیری در رفع برق گرفتگی ماشین لباسشویی ندارد، بلکه شما را از عواقب آن محافظت می کند، اما نمی تواند علت را از بین ببرد. 

اقدامات لازم جهت رفع برق گرفتگی ماشین لباسشویی: 

دکمه روشن و خاموش ماشین لباسشویی معیوب است: هنگام بروز چنین نقصی، وقتی روی زمین خیس آبی که از ماشین لباسشویی می ریزد پا می گذارید می توانید تخلیه الکتریکی را حس کنید. در برخی موارد ماشین لباسشویی اصلا روشن نمی شود که دلیل آن می تواند، نقص در عایق سیم کشی ها باشد. در چنین مواردی سیم کشی نیاز به تعمیر دارد. همچنین ممکن است نیاز به تعویض دکمه پاور با یک دکمه جدید باشد. 

آسیب به بدنه المنت گرمایشی: اگر بدنه لوله ای المنت گرمایشی آسیب ببیند و آب روی مارپیچ قرار گیرد، در حین شستشو، در صورت تماس با بدنه دستگاه، یک شوک الکتریکی خفیف دریافت می کنید. در برخی موارد، آب موجود در مخزن نیز ممکن است گرم نشود. در این مورد، عنصر گرمایش باید تعویض شود. 

رفع برق گرفتگی در ماشین لباسشویی/کارآمد سرویس
رفع برق گرفتگی در ماشین لباسشویی/کارآمد سرویس

رفع برق گرفتگی ماشین لباسشویی با بررسی نویز و کابل برق: 

خرابی فیلتر نویز: در این مواقع، یک نشتی رخ می دهد که با شوک الکتریکی از بدنه دستگاه، ظاهر می شود. با این نقص، فیلتر نویز باید با یک فیلتر جدید جایگزین شود. 

خرابی موتور: یکی از مظاهر چنین خرابی شوک الکتریکی در تماس با بدنه یا درام ماشین لباسشویی در حین کار و چرخش ضعیف درام است. این موارد نشان می دهد که عایق موتور شکسته است و باید تعمیر شود. 

آسیب به کابل برق یا دوشاخه: اگر ماشین لباسشویی از بدنه یا درام شروع به ضربه زدن کرد، باید سالم بودن کابل برق و پریز را بررسی کنید. در صورت مشاهده آسیب، کابل و دوشاخه را تعویض کنید. 

نقض عایق سیم کشی داخلی ماشین لباسشویی: در این مورد، “گزیدگی” توسط جریان برق، از بدنه و درام ماشین لباسشویی احساس می شود. برای از بین بردن آن، باید تمام سیم ها را بررسی کنید و نقض عایق را پیدا کنید. 

موثرترین راهکارهایی که برای رفع برق گرفتگی ماشین لباسشویی وجود دارد: 

برای رفع برق گرفتگی ماشین لباسشویی بهتر است ماشین لباسشویی را از طریق سیم کشی وصل نکنید. بهتر است یک نقطه اتصال جداگانه برای ماشین لباسشویی، سازماندهی کنید. اتصال از طریق سیم کشی خانه ممکن است قدرت کافی نداشته باشد، زیرا المنت گرمایش در حین گرم کردن نیاز به اتصال با توان 2 کیلو وات یا بیشتر دارد. همچنین، ممکن است این سیم کشی مجهز به اتصال به زمین نباشد. فیلتر صدا را در ماشین لباسشویی خاموش نکنید. فیلتر نویز برای محافظت از قطعات داخلی ماشین لباسشویی در برابر آسیب ناشی از نشتی الکتریکی طراحی شده است. بنابراین، هنگامی که فیلتر نویز خاموش می شود، ماشین لباسشویی دچار شوک الکتریکی نمی شود، اما برد کنترل یا سیم های اتصال آن ممکن است بسوزد، که باعث از کار افتادن دستگاه می شود. ماشین لباسشویی را از طریق منبع آب یا رادیاتور به زمین متصل نکنید. این یک راه حل نسبتاً خطرناک است، زیرا از این طریق نه تنها خود، بلکه همسایگان خود را نیز به خطر می اندازید. 

منبع این مقاله

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 16 میانگین: 4.3]
مریم
مریم

عالی بود

26 مرداد 1401

حسام
حسام

اگه لباسشویی کار نکرد چی؟

11 مهر 1401

شیرین اسماعیلی
شیرین اسماعیلی

chikar konim ke injory nashe

24 مهر 1401

رستمی
رستمی

عالی بود ماشین‌ لباسشویی ما حین کار چند بار خاموش می‌شود لطفآ دلیلش را بفرمایید تأ رفع شود متشکرم

6 آبان 1401

  کارآمد سرویس
  کارآمد سرویس

  سلام علت خاموش شدن باتوجه به برند متفاوت است ولی میتونید مراحل ابتدایی مانندپریز یاکابل برق شیرآب فیلترتخلیه شیلنگ خروجی آب رابررسی کنید درغیر اینصورت میتونید باکارشناسان ما تماس بگیرید

  8 آبان 1401

حسین شادرو
حسین شادرو

خیلی عالی بود به این میگن کار خیر

8 آبان 1401

  کارآمد سرویس
  کارآمد سرویس

  ممنون از شما دوست عزیز

  25 آبان 1401

قمصور
قمصور

عالی بود خداخیرتون بده لباسشویی ماهم صدایی ازداخلش میاد بانمایندگی که تماس گرفتیم میگن درمش مشکل داره لطفا راهنمایی بفرماییدممنون

24 آبان 1401

  کارآمد سرویس
  کارآمد سرویس

  سلام دوست عزیز یکی از احتمالات میتونم درام دیگ باشه ولی عواملی مانند درگیربودن جسم خارجی داخل دیگ خرابی کمکها تراز نبودن دستگاه نوع لباس میتونه باعث صدای نامتعارف از دستگاه باشه درصورت تمایل با شماره 02158908 دفتر پشتیبانی تماس تابه صورت دقیق مورد بررسی قرار بگیرد

  25 آبان 1401

سجاد
سجاد

دیگ لباسشویی هم برق داره خیلی خطرناکه چیکار کنم؟

25 آبان 1401

  کارآمد سرویس
  کارآمد سرویس

  سلام میتونه از اتصال یاخرابی المنت لباسشویی یا سیم کشی باشه ولی اگر با دمپایی یا قالیچه جلوی درب لباسشویی برق گرفتگی برطرف شد که هیچ درغیر اینصورت باشماره 58908 تماس گرفته تا توسط کارشناسان ما مشکل برطرف شود

  25 آبان 1401

ناشناس
ناشناس

با سلام خدمت شما الان چه ماشین لباسشویی برای استفاده خوب است با تشکر فراوان بابت راهنمایی شما

9 آذر 1401

  کارآمد سرویس
  کارآمد سرویس

  سلام دربین برندهای ایرانی اسنوا یا دوو ودربین برندهای خارجی بوش اصل المان پیشنهاد میشود لازم به ذکر است کلیه محصولات جدید بیشتر مصرفی وطول عمرکمتری نسبت به دستگاههای قدیمی دارند

  9 آذر 1401

امینی
امینی

خیلی با این قضیه مشکل داشتم مطالب شما خیلی خوب بود کمکم کرد مشکلم حل شد ممنون

9 آذر 1401

  کارآمد سرویس
  کارآمد سرویس

  سپاسگزاریم

  10 آذر 1401

علی جعفری
علی جعفری

سلام لباسشویی ماازداخل نشری داشت رفع کردم الان چندبرنامه ازش کارنمیکنه دیگشم فازمترمیزارم برق داره برق قوی هم بهش وصل کرده بودم حواصم نبود به نظرتون بردش خراب شده یااحتمال داره خازنش باشه

22 آذر 1401

  کارآمد سرویس
  کارآمد سرویس

  سلام ربطی به برد نداره احتمال اتصالی المنت یا سیم کشی مشکل داره اگردرتهران ساکنید با شماره 02158908 تماس بگیرید

  23 آذر 1401

باسلام
باسلام

لباسشویی ایکس ویژن.فقط موقعی ک خشککن کارمیکنه و شیر اب آشپزخونه بازمیکنیم ،جریان آب برق ضعیف میگیره (لباسشویی قدیمی کلن کارمیکرد موقع بازکردن شیرآب ظرفشویی در زمام کارکرد برق ضعیف داشت) دلیلش چی میتونه باشه . ممنون از راهنماییتون

13 مهر 1402

  کارآمد سرویس
  کارآمد سرویس

  درصورتیکه ساختمان سیم ارت ندارد باید سیم‌های ارت راحذف کنیدواز سیم ارت اضافی به شیر آب خوداری کنید

  16 مهر 1402

شما هم نظر خود را ثبت کنید

دسته بندی مطالب
آخرین مطالب

شنبه تا پنج‌شنبه ۶ تا ۱۹

02158908

تعمیر لوازم خانگی شما و پشتیبانی ۲۴ ساعته

ما متخصص خود را به خانه شما می فرستیم که تشخیص دقیق تجهیزات شما را در یک زمان مناسب برای شما انجام می دهد. متخصص ما تعمیرات لازم را درست در منزل شما انجام خواهد داد.

مطلب تصادفی

مطالب مشابه

تماس با ما