arrow-leftarrow-rightblue-emailblue-phoneblue-pincalendercaretDowncheckTwoclockcommentsdishwasher-iconfaceBookgarantyheadPhonehomeiininstagrammamoriatmenupersonelphone-circlephone-footerphonepin-footerpinrefig-iconsat-shenisearchserviceHomesettingsid-iconspilet-iconstartagtazmintv-iconvacum-iconwash-iconwater-iconwhite-calenderwhite-commentwhite-tag

جاپودری ماشین لباسشویی؛معیار دستیابی به پاکیزگی

7 شهریور 1401

ماشین لباسشویی

0 نظر

جاپودری ماشین لباسشویی؛ معیار دستیابی به پاکیزگی

جاپودری ماشین لباسشویی یک قطعه مهم در ماشین لباسشویی به شمار می‌آید. این قطعه در انواع ماشین لباسشویی، با برندهای مختلف وجود دارد. حتی در ماشین های لباسشویی های هوشمند نیز طراحی شده است. فرقی نمی کند ماشین لباسشویی از چه نوع برندی باشد. شما باید به صورت دستی پودر، مایع نرم کننده یا… را درون جاپودری بریزید.

بنابراین اختلال در کارکرد صحیح آن موجب توقف عمل شستن لباس ها می‎شود. در نتیجه باید نسبت به تعمیر جاپودری لباسشویی اقدام کنید و کار را به یک متخصص بسپارید. در ادامه با جاپودر، نحوه استفاده، علائم و دلایل خرابی آن آشنا می‎شویم.

جاپودری ماشین لباسشویی/کارآمد سرویس
جاپودری ماشین لباسشویی/کارآمد سرویس

معرفی جاپودری ماشین لباسشویی

یکی از قطعاتی که همه روزه در هنگام شستن لباس ها با آن سر و کار دارید جاپودری ماشین لباسشویی است. این قطعه بر روی قسمت جلوی بدنه لباسشویی و در بالاترین قسمت (روی مخزن شستشو) قرار دارد. معمولا با فشار یک دکمه، شستی و در نوع هوشمند، با لمس کردن، جاپوری بیرون می‌آید. عملکرد و نحوه ساخت آن در اکثر برندها مشابه یکدیگر است. به صورت مستطیلی یا با چرخش 90 درجه از بدنه لباسشویی بیرون می آید. تراز بودن ماشین لباسشویی در زمان نصب مانع خارج شدن آب از جاپودری می‌شود. برای برخی لباسشویی ها از آب سرد برای شستن لباس ها استفاده می‎کنند. در این صورت باید پودر لباسشویی، نرم و قابلیت حل زود هنگام داشته باشد یا از مایع مخصوص لباسشویی استفاده کنید.

حتما بخوانید: آشنایی با ارورهای لباسشویی ایندزیت

قسمت های مختلف در جاپودری

معمولاً جاپودری ماشین لباسشویی دارای 3 و در برخی برندها دارای 4 قسمت است. نحوه کار با آن و میزان استفاده از شوینده ها و نرم کننده ‎ها در برندهای مختلف مشابه یکدیگر است. قسمت‎های مختلف آن به شرح زیر می باشد:

 

  • قسمت اول: این قسمت ویژه ریختن پودر پیش شستشو یا مقدماتی است (در ادامه درباره آن توضیح داده می‎شود).
  • قسمت دوم: زمانی که قصد شستن اصلی لباس‎ها را دارید مایع یا پودر شستشوی اصلی را در این قسمت می ریزید.
  • قسمت سوم (با علامت *): این قسمت ویژه ریختن نرم کننده لباس است. با علامت ستاره و در برخی برندها با نشان گل مشخص می‎شود.
  • قسمت چهارم: در برخی برندها اضافه شده است و ویژه ریختن مواد رنگی است.
قسمت های مختلف جاپودری لباسشویی/کارآمد سرویس
قسمت های مختلف جاپودری لباسشویی/کارآمد سرویس

نکات مهم درباره استفاده از شوینده ها

شاید به ظاهر جاپودری ماشین لباسشویی قطعه ‎ای ساده باشد اما استفاده صحیح از آن می‎تواند بر کیفیت و عمر مفید ماشین تاثیر مثبت بگذارد. نکته اول و مهم این است که قبل از استفاده و در زمان خرید هر برند لباسشویی، باید دفترچه راهنمای آن را با دقت مطالعه کنید. به دلیل اینکه زمینه آشنایی شما با عملکرد دستگاه را فراهم می‎کند. نکات مهم دیگر در نحوه استفاده از جا پودری عبارتند از:

نکته اول اینکه هرگز قسمت های مختلف جا پودری را پر از مواد شوینده نکنید. برای هر برند یک خط حداکثری درج شده است. معمولا توصیه می‌شود که تا نصف هر قسمت، مواد شوینده و نرم کننده بریزید.

برای شستن لباس های که کثیف هستند و نیاز به شستشوی بیشتری دارند می‎توانید ابتدا از قسمت پیش شستشو استفاده کنید. پس می‎توانید درون محفظه این مرحله پودر بریزید. توجه به نوع پارچه و میزان استفاده از مواد شوینده بسیار مهم است. به طور مثال پارچه‎ های گیپور یا پشمی کف بسیار بیشتری تولید می‌کنند (حتی زمانی که پودر و مایع لباسشویی کمی استفاده شود). پس کمتر از حد معمول مواد شوینده درون جاپودری لباسشویی بریزید.

مایع نرم کننده را همزمان با پودر مایع لباسشویی در قسمت مخصوص بریزید. هر قسمت در زمان مناسب به لباس‎ ها افزوده می‎شوند. استفاده از پودر لباسشویی و مایع لباسشویی اختیاری است. اگر لباس ‎ها زیاد کثیف نباشند یک آبکشی ساده نیاز دارند، بنابراین مایع لباسشویی کفایت می‎کند. البته در مصرف آب و برق نیز صرفه جویی می‎شود. نکته دیگر اینکه هرگز مواد شوینده را مستقیم بر روی لباس نریزید. مواد شوینده مانند پودر، نرم کننده، خوشبوکننده و… را در قسمت مخصوص به خود بریزید.

نکات مهم در استفاده از شویندهای لباسشویی/کارآمد سرویس
نکات مهم در استفاده از شویندهای لباسشویی/کارآمد سرویس

سرویس دوره‌ ای ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی نیز مانند تمام لوازم خانگی نیاز به سرویس دوره ‎ای دارد. جاپودری ماشین لباسشویی یکی از قطعاتی است که باید مورد بررسی قرار بگیرد. بعد از مدتی که از استفاده از پودر و مواد شوینده استفاده کردید درون جاپودری رسوباتی ایجاد می‎شود. این رسوبات باعث مسدود شدن خروجی پودر خواهد شد، در نتیجه هنگام شستشو پودر به خوبی حل نخواهد شد.

گاهی در لبه ‎ها و درزهای جاپودری، نرم کننده و پودر باقی می‌ ماند که با گذشت زمان باعث ایجاد بوی بد خواهد شد. اکثرا این رسوبات کپک می زنند و تغییر رنگ می‎دهند. زمانی که برق ماشین لباسشویی قطع است جاپودری را از دستگاه خارج کنید. تمام بدنه جاپودری را با یک برس نرم و آب ولرم شستشو دهید، سپس دوباره در جای خود قرار دهید.

اگر تمام نکات ذکر شده را رعایت کنید جاپودری خراب نمی شود و نیاز به تعمیر یا تعویض نخواهد داشت.

دلایل خرابی جاپودری ماشین لباسشویی

انواع لوازم خانگی از جمله لباسشویی بعد از مدت زمان معینی دچار خرابی و استهلاک می‎شوند. در ماشین لباسشویی نیز جاپودری ممکن است دچار خرابی شود. در نتیجه باید نسبت به تعمیر جاپودری ماشین لباسشویی اقدام کنید. گاهی خرابی‌ های ایجاد شده علت اصلی دارند که مربوط به خود جاپودری است. گاهی نیز به دلایل ثانویه ایجاد می‎شوند که در ادامه توضیح می‎دهیم.

اولین علت برای خرابی جاپودری عدم نصب و راه اندازی ماشین لباسشویی به صورت تخصصی است. تنظیم نادرست لوله آب خروجی جاپودری و… باعث خراب شدن آن می‎شود. خراب شدن هیدروستات نیز باعث خارج شدن آب از جاپودری می‎شود (وظیفه این قطعه کنترل حجم آب است). همچنین فرسودگی، تغییر شکل و شکستگی جاپودری موجب اختلال در شستن خواهد شد.

دلایل ماندن پودر در جاپودری لباسشویی/کارآمد سرویس
دلایل ماندن پودر در جاپودری لباسشویی/کارآمد سرویس

مسدود شدن مسیر خروجی جاپودری باعث خرابی جاپودری می‎شود. گاهی رسوبات پودرهای شستشو، به مرور زمان باعث مسدود شدن خروجی جاپودری می‎شوند. در برخی موارد نیز یک شی خارجی مسیر را مسدود می‌کند که باعث خروج آب از جاپودری خواهد شد.

بالا بردن فشار آبی که به داخل جاپودری متصل است باعث خرابی این قطعه می‎شود. به دلیل اینکه پمپاژ و ورود آب به داخل جاپودری بیش از حد استاندارد است. در نتیجه زمان کافی برای خروج آب از منافذ کوچک وجود ندارد و آب از جاپودری خارج خواهد شد.

استفاده از پودرهای نا مناسب مسیر خروج را مسدود می‌کند. بنابراین توجه به کیفیت و نوع پودر یا مایع شستشو بسیار مهم است (استفاده از مواد شوینده ویژه ماشین لباسشویی). اگر لباسشویی در زمان روشن بودن بیش از حد تکان می‎خورد نیاز به تعمیر دارد. تکان خوردن ماشین لباسشویی باعث عدم پاشش دقیق پودر از جاپودری به درون مخزن می‎شود. در نتیجه مسیر را مسدود می‎کند.

دلایل ماندن پودر در جاپودری

گاهی پیش می ‎آید که محفظه جاپودری ماشین لباسشویی تمیز است اما باز هم پودر در آن بود باقی می‌ماند. این امر به دلایل زیر اتفاق می‎افتد:

  • از پودر نامرغوب استفاده می‎کنید.
  • محفظه جاپودری را بیش از حد استاندارد پر کرده ‎اید.
  • در زمان مناسب پودر را درون جاپودری اضافه نمی‎کنید.
  • آب دمای پایینی دارد و سرد است، در نتیجه پودر حل نمی‌شود.
  • درجه سختی آب بالاست، به عبارتی دارای املاح سنگین و بیش از حد استاندارد است.
  • لباسشویی تراز نیست، در نتیجه باعث ماندن پودر درون محفظه و خارج شدن کف و آب می‎شود.
تمیز کردن جاپودری لباسشویی/کارآمد سرویس
تمیز کردن جاپودری لباسشویی/کارآمد سرویس

نحوه تمیز کردن جاپودری

گفتیم که یک روش برای عملکرد صحیح جاپودری ماشین لباسشویی تمیز کردن و سرویس دوره‎ای ماشین لباسشویی است. درون جاپودری به ویژه قسمت نرم کننده ‎ها، رسوبات بیشتری ایجاد می‎شوند که منافذ را مسدود می‎کنند. برای خارج کردن جاپودری یک شاسی در کنار آن قرار دارد. شاسی را فشار داده و جاپودری را به بیرون بکشید. در برخی برندها شستی وجود ندارد. برخی مواقع نیز یک یا چند برجستگی یا خارهای کوچک مانع خروج جاپودری می‌شود. شما باید جاپوری را به سرعت (کمی روبه بالا) بیرون بکشید. هرگز با آب بسیار گرم جاپودری را نشویید، زیرا موجب تغییر حالت ابعاد آن می‌شود.

در صورت ایجاد رسوبات سخت، چند ساعت درون یک ظرف آب ولرم قرار دهید، زیرا گاهی املاح موجود در آب موجب ایجاد رسوبات می‎شوند. اگر قطعات جاپودری از یکدیگر جدا می‎شوند آن‎ها را جدا کرده و سپس بشویید.

توجه داشته باشید که در اکثر موارد برای تعمیر جاپودری باید کار را به متخصص واگذار کنید. برخی افراد به دلیل حساسیت قطعات ماشین لباسشویی، سرویس دوره‎ای و تمیز کردن آن را به افراد متخصص در زمینه تعمیر لوازم خانگی واگذار می‎کنند. به ویژه در مورد ماشین لباسشویی های هوشمند این امر ضرورت دارد.

منبع مقاله

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 5]

شما هم نظر خود را ثبت کنید

دسته بندی مطالب
آخرین مطالب

شنبه تا پنج‌شنبه ۶ تا ۱۹

02158908

تعمیر لوازم خانگی شما و پشتیبانی ۲۴ ساعته

ما متخصص خود را به خانه شما می فرستیم که تشخیص دقیق تجهیزات شما را در یک زمان مناسب برای شما انجام می دهد. متخصص ما تعمیرات لازم را درست در منزل شما انجام خواهد داد.

مطلب تصادفی

مطالب مشابه

تماس با ما