arrow-leftarrow-rightblue-emailblue-phoneblue-pincalendercaretDowncheckTwoclockcommentsdishwasher-iconfaceBookgarantyheadPhonehomeiininstagrammamoriatmenupersonelphone-circlephone-footerphonepin-footerpinrefig-iconsat-shenisearchserviceHomesettingsid-iconspilet-iconstartagtazmintv-iconvacum-iconwash-iconwater-iconwhite-calenderwhite-commentwhite-tag

 ارور ساید بای ساید سامسونگ + یخچال فریزر سامسونگ

24 اسفند 1401

یخچال

10 نظر

ارور ها در ساید بای ساید سامسونگ چه مفهومی دارند؟

 ارور ساید بای ساید سامسونگ در واقع یک گزارش خبری از وضعیت بخش های مختلف یخچال و فریزر در ساید بای ساید می باشند. بدین وسیله سیستم کنترل هوشمند ساید سامسونگ می تواند به استفاده کننده و یا تعمیرکار خبر دهد که در یکی از بخش های یخچال اشکالی بروز کرده است.

تا قبل از این تعمیرکاران یخچال ها برای کشف خطا فقط می توانستن به دانش و تجربه خود رجوع نمایند تا علت خرابی را بدانند. اکنون اما سیستم کنترل در ساید بای ساید سامسونگ کار را راحت کرده و با استفاده از سنسور های تشخیص دهنده خود خرابی را یافته و به صورت یک کد یا ارور بر روی صفحه نمایشگر روی درب ساید بای ساید نشان می دهد.

هرکدام از ساید های مختلف سامسونگ برای نمایش ارور ها از روش های متفاوتی استفاده می کنند. در بخش زیرین با علت خرابی و ارور ساید بای ساید سامسونگ بیشتر آشنا خواهید شد.

ارور ساید سامسونگ/کارآمد سرویس
ارور ساید سامسونگ/کارآمد سرویس

مهمترین علل خرابی ساید بای ساید ها کدامند؟

 یک یخچال ساید بای ساید مانند هر وسیله برقی و الکترونیکی همیشه می تواند دچار خرابی و یا از کار افتادگی گردد. مهمترین خرابی ها در یخچال های ساید بای ساید عبارتند از:

 • خرابی بخش های الکتریکی مربوط به ورودی های برق و مسیر های انتقال الکتریسیته. مانند سیم کشی های برق و جعبه های تقسیم.
 • خرابی بردهای الکترونیکی که وظیفه کنترل بخشهای مختلف یخچال را برعهده دارند. همچنین خرابی سنسور های کنترل کننده دستگاه.
 • خرابی کمپرسور و لوله های مسیر انتقال گاز و یا ایجاد نشتی در آنها.
 • خرابی قسمت های مکانیکی مثل درب ها، یخ ساز و کلید های کنترلی یخچال های ساید بای ساید.

خراب شدن هر یک از این بخش ها می تواند منجر به از کار افتادن یکی از قسمت ها یا کل یخچال گردد. خراب شدن یخچال ها غیر قابل تحمل است زیرا با خراب شدن آنها مواد غذایی داخل آنها فاسد شده و از بین خواهند رفت. برای تعمیر یک یخچال از کار افتاده یا معیوب نیاز به یک تعمیرکار حرفه ای و با تجربه که در ضمن با تکنولوژی و سیستم های مورد استفاده در یخچال هم آشنا باشد داریم.

 حتما بخوانید: علت خنک نکردن یخچال سامسونگ چیست؟

در یخچال های قدیمی اگر یخچال یا فریزر به هر دلیلی از کار می افتادند باید تعمیرکار تمامی قسمت ها را به صورت فیزیکی کنترل می نمود تا علت خرابی را پیدا نماید. اما اینک بررسی نوع ارور ساید بای ساید سامسونگ می تواند به راحتی به ما نشان دهد که کدام بخش از یخچال یا فریزر دچار خرابی شده است.

کسانی که از این دستگاه استفاده می کنند و افرادی که تعمیر ساید بای ساید انجام می دهند به کمک ارور ساید بای ساید سامسونگ که در روی صفحه آن با عدد و یا چراغ چشمک زن نشان داده شده است محل دقیق خرابی را شناسایی خواهند نمود. تولید ارور ساید سامسونگ در بخشی از سیستم کنترل الکترونیکی آن انجام می شود که وظیفه آن بررسی مداوم کار بخش های مختلف یخچال می باشد.

ارور یخچال سامسونگ ساید بای ساید در انواع مختلفی می تواند نمایش داده شود. به عنوان مثال آنها می توانند به صورت های متفاوت زیر باشند:

 • گزارش ارور ساید سامسونگ به کمک نمایش شماره و حروف یا حتی ترکیبی از این دو مورد.
 • ارور چشمک زن ساید سامسونگ نیز مدلی از نمایش خطا در ساید ها می باشد.
 • اعلام ارور با روشن شدن چراغ های ال ای دی نیز یکی از روش های نمایش آنها است.
 • اعلام کد خطای ساید سامسونگ گاهی وقتها نیز فقط به کمک اسال یک بوق یا BEEP انجام می شود.

با توجه به ارور ساید بای ساید سامسونگ می توان به نوع و محل خطای پیش آمده آگاهی پیدا کرد. هر یک از ساید بای ساید های سامسونگ این ارور ها را به شکلی خاص نوع خود نشان می دهند. استفاده کننده های این نوع یخچال ها می توانند با توجه به نوع ارور ساید سامسونگ اعلام شده بر روی نمایشگر یا خودشان در صورت امکان اقدام به رفع خطا نمایند و یا اینکه برای تعمیر ساید بای ساید سامسونگ با یکی از تعمیرگاه های مجاز این نوع یخچال ها تماس گرفته و درخواست تعمیر نمایند. توجه کنید دسته ای از ارور ها به علت قطع و وصل شدن برق ایجاد می شوند و در واقع مدار های اصلی و یا قطعات داخلی یخچال سالم هستند. در اینگونه موارد می توان با توجه به ارور ساید سامسونگ رفع خطا را به شکلی که در دفتر چه راهنما توضیح داده شده انجام داد.

یخچال ساید بای ساید سامسونگ/کارآمد سرویس
یخچال ساید بای ساید سامسونگ/کارآمد سرویس

در مواردی هم که کد خطای ساید سامسونگ نشان از وقوع خرابی در برد های الکترونیکی یا قطعات عملیاتی داخلی دارد و تعمیر آن با استفاده از کلید های ترکیبی نا ممکن است باید تعمیر و رفع خطا به یک تعمیرکار ماهر سپرده شود.

 بررسی ارور ساید بای ساید سامسونگ و راههای رفع آن

 

ارور SE یا 1E در یخچال سامسونگ

این ارور ساید بای ساید سامسونگ یکی از ارورهای مهم بوده و در زمانی اتفاق می افتد که جریان برق قطع شده باشد و دستگاه خاموش شود. در این هنگام شما از طریق راهکارهای ارائه شده ی زیر با توجه به مدل یخچال قادر خواهید بود کد خطای SE یا E1 را بر طرف نمایید.

 • فشردن کلید های  (power save و lighting) به طور همزمان به مدت 8 ثانیه
 • فشردن کلید های (fridge و freezer) به طور همزمان به مدت 10 ثانیه

ارور 4E در یخچال سامسونگ

این ارور ساید بای ساید سامسونگ نشانگر خرابی در سنسور دیفراست یخچال و در مواردی مشکل برد الکترونیکی دستگاه است.

برای رفع ارور 4E موارد زیر را بررسی کنید:

 • بررسی سنسور دیفراست یخچال (در صورت خرابی باید تعویض شود)
 • خرابی در برد الکترونیکی دستگاه 

 حتما بخوانید: علت صدای زیاد یخچال چیست؟ و چطور آن را رفع کنیم؟

ارور 5E ساید سامسونگ 

ساید بای ساید های سامسونگ برای تشخیص زمان شروع و پایان دیفراست از یک سنسور استفاده می کنند. این سنسور را که از نوع حساس به دما است سنسور دیفراست ساید بای ساید می نامند. هر گاه سنسور دیفراست ساید خراب شود بر روی صفحه نمایشگر اروری به شکل 5e ظاهر می شود.

ارور 5e ساید سامسونگ نشان دهنده خرابی سنسور دیفراست می باشد. در این حالت بهتر است که برای رفع خطا مراحل زیر را انجام دهید:

 • یخچال را برای مدتی از برق جدا نمایید و سپس مجددا برق را وصل کنید. با این عمل در واقع نوعی ریست در بردهای الکترونیکی اتفاق خواهد افتاد و خطا از بین می رود.
 • دو کلید (power Freeze و Power Cool) را با هم به مدت 5 ثانیه نگه دارید، در بعضی مدل ها کلیدهای (energy saver و lighting) این کار را انجام میدهند
 • با تعمیر کار برای بررسی سنسور دیفراست تماس بگیرید.

ارور 6E یخچال سامسونگ

این ارور مربوط به سنسور دمای محیط یخچال است که در بعضی مواقع با قطع و وصل شدن برق  نیز اتفاق می افتد.

برای رفع این ارور می توانید کار های زیر را انجام دهید:

 • ری استارت کردن دستگاه (فشردن و نگه داشتن کلید های (Power Freeze و Power Cool) به مدت 15 ثانیه
 • بررسی سنسور دمای محیط 

ارور 8E و 14E یخچال سامسونگ

یکی از مهم ترین دلایل بروز این ارور خرابی سنسور یخساز یخچال سامسونگ می باشد که برای رفع آن باید موارد زیر بررسی شود:

 • بررسی سنسور دستگاه
 • بررسی اتصالات و سیم کشی 
 • خرابی در برد الکترونیکی 
ارور ساید بای ساید سامسونگ/کارآمد سرویس
ارور ساید بای ساید سامسونگ/کارآمد سرویس

ارور 21E ,22E, 23E یخچال سامسونگ

ارور های فوق به ترتیب به بروز مشکل در فن فریزر، فن یخچال و فن کندانسور اشاره دارد، که برای رفع این ارورها بایستی موارد زیر را بررسی کنید:

 • بررسی اتصالات دستگاه 
 • خرابی فن یخچال 
 • خرابی در برد الکترونیکی دستگاه

ارور 25E , 24E یخچال سامسونگ

ارورهای 25E و 24E نشان از مشکل در قسمت دیفراست یخچال سامسونگ دارد که برای رفع آن باید قطعات زیر را بررسی و در صورت خرابی تعمیر و یا تعویض شود:

 • دیفراست
 • ترموفیوز 
 • المنت 
 • برد الکترونیکی

ارور 33E یخچال سامسونگ

این ارور ساید بای ساید سامسونگ که معمولا در اثر جابجای یخچال و ضربات وارده شده به آن در حین جابجای پیش می آید و علت آن خرابی قسمت گرم کن لوله پرکن آب دستگاه است.

برای رفع این ارور لازم است دستگاه را ری استارت کنید (فشار دادن و نگه داشتن همزمان کلیدهای power save و lighting به مدت 10 ثانیه)

اگر ارور ساید بای ساید سامسونگ شما رفع نشد می توانید برای درخواست تعمیرات به سایت کارآمد سرویس مراجعه کرده و درخواست تعمیرات خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

ارور 39E و 26E یخچال سامسونگ

این ارورها نشان دهنده آسیب در سیستم یخساز است که برای رفع آن موارد زیر را بررسی کنید:

 • کمبود آب در یخساز
 • خرابی حسگر یخساز
 • بررسی خط آب و عناصری که مجاور یخساز هستند
 • برد الکترونیکی دستگاه

نکته: در صورت بر طرف نشدن مشکل ممکن است نیاز به تعویض یخساز باشد.

ارور 40E در یخچال سامسونگ

این ارور نشان دهنده کار نکردن فن خنک کننده فریزر است، و برای رفع آن بهتر است اول اتصالات و سیم کشی های مربوط به برد دستگاه را بررسی کرد و درصورت خرابی تعمیر و یا تعویض شود.

ارور 41E یخچال سامسونگ

 اختلال در ارتباط بین برد اصلی دستگاه و دیسپلی باعث ظاهر شدن این ارور می شود، که باید به صورت تخصصی مورد بررسی قرار بگیرد و در صورت لزوم تعمیر و یا تعوض شود

ارور 71E و 72E یخچال سامسونگ

این دو ارور به ترتیب مربوط به خطای سنسور فریزر و یخچال می باشد که با بالا رفتن دمای یخچال و فریزر ظاهر می شود و درصورت خرابی سنسور باید تعویض شود.

ارور 81E یخچال سامسونگ

این خطا زمانی رخ می دهد که مشکلی در سیستم استارت کمپرسور به وجود آمده باشد و کمپرسور استارت نمی زند، که برای رفع آن باید سیم کشی و اتصالات کمپرسور و برد اینورتر دستگاه توسط یک فرد ماهر و متخصص مورد بررسی قرار بگیرد.

ارور 84E یخچال سامسونگ

در بین انواع ارور ساید بای ساید سامسونگ ارور 84 بدترین نوع خطا و البته پر هزینه ترین آنها نیز می باشد. ارور 84 معمولا” به دو شکل 84E و یا 84C بر روی صفحه نمایش ساید نشان داده می شود.

ارور 84 ساید سامسونگ معرف خرابی موتور و کمپرسور در ساید شما می باشد. در این حالت و با مشاهده این ارور بر روی صفحه نمایشگر باید با یک تعمیرکار جهت بررسی خرابی مشورت نمایید..

توجه کنید که اگر این ارور ساید بای ساید سامسونگ بر روی دستگاه شما ظاهر شود و موتور شما از نوع اینورتر باشد ممکن است که موتور و کمپرسور هنوز سالم مانده باشد. در این حالت ابتدا باید با تعویض برد اینورتر تعمیر را اجرا نمود. در اکثر مواقع نیز البته خرابی مربوط به همین قسمت بوده و با تعویض این برد ارور 84 از بین خواهد رفت.

در صورتی که موتور ساید شما از نوع قدیمی و بدون اینورتر باشد ظاهر شدن این خطا نشان می دهد که روتر ROTOR درون موتور ساید قفل کرده و از کار افتاده است. در این حالت حتما باید موتور به صورت کامل تعویض شود.

 ارورهای E88، E85، E83، E86 در ساید بای ساید سامسونگ

این ارورها در اثر قطع شدن برق و اختلال در عملکرد اینورتر PBA ایجاد می شود که برای رفع این ارورها باید دستگاه را به مدت 5 الی 10 دقیقه خاموش کنید و سپس دوباره راه اندازی کنید تا مشکل حل شود.

ارور PC در ساید بای ساید سامسونگ

این ارور ساید بای ساید سامسونگ مربوط به ایراد در ارتباط درب و برد الکترونیکی دستگاه است.

برای رفع این ارور ساید بای ساید سامسونگ دستگاه را خاموش کرده و از برق کشیده و کابل درب متصل به برد را جدا کرده و مجددا نصب نمایید، در صورت برطرف نشدن مشکل با نمایندگی تعمیرات ساید سامسونگ تماس بگیرید.

ارور RD در یخچال سامسونگ

این ارور مربوط به یخ زدگی دمپر هوای یخچال سامسونگ است. دمپر بین دریچه یخچال و فریزر قرار دارد و کار آن انتقال هوای خنک از فریزر به یخچال است. در بعضی اوقات دمپر دچار یخ زدگی می شود یا موتور گرداننده و یا سنسور آن خراب می‌شود. برای رفع این مشکل سعی کنید از یک متخصص کمک بگیرید.

حتما بخوانید: مهم ترین علت گرم شدن داخل یخچال چیست؟

رفع ارور OF OF یا O FF در یخچال سامسونگ

ارور OF OF در یخچال سامسونگ که ممکن است در برخی مدل ها به شکل ارور O FF نیز نمایش داده شود، به این معنی است که دستگاه در حالت DEMO یا SHOP قرار دارد. فروشگاه ها برای نمایش تجهیزات دستگاه آن را در حالت آزمایشی یا نمایشگاه قرار می دهند،که معمولا در زمان فروش دستگاه توسط خود فروشنده غیر فعال میشود .اما در صورتی که با این ارور مواجه شدید نگران نباشید زیرا دستگاه شما مشکلی ندارد و به جز موتور و کمپرسور یخچال تمام قطعات دیگر در حال فعالیت هستند.

در ادامه نحوه رفع ارور OF OF یا O FF در مدلهای مختلف را با هم بررسی میکنیم:

 • فشردن و نگه داشتن دکمه های ( ENERGY SAVER ) و ( LIGHTING ) به صورت همزمان به مدت 3 تا 5 ثانیه
 • فشردن و نگه داشتن دکمه های (EXPRESS FREEZE) و (REFRIGERATOR TEMP) به صورت همزمان به مدت 3 تا 5 ثانیه
 • فشردن و نگه داشتن دکمه های (LIGHT) و (FRREEZER) به صورت همزمان به مدت 3 تا 5 ثانیه
 • فشردن و نگه داشتن دکمه های (POWER FREEZE) و (FREEZER) تا زمانی که صدای بوق شنیده شود
 • فشردن دکمه های ( HOME ) و ( HELP ) به مدت 5 تا 10 ثانیه
 • در بعضی مدل ها یخچال سامسونگ شما باید درب دستگاه را باز کنید و دکمه های (ICE PLUS ULTRA) و (REFRIGERATOR TEMP)  را به مدت 3 تا 5 ثانیه فشار دهید.
 • فشردن و نگه داشتن دکمه های (ICE PLUS ULTRA) و (UP DOWN) به مدت 3 تا 5 ثانیه
ارور ساید بای ساید سامسونگ O FF /کارآمد سرویس
ارور ساید بای ساید سامسونگ O FF /کارآمد سرویس

مهمترین ارور های ساید سامسونگ مدل RS25H و نحوه بررسی آنها:

 در این مدل از ساید بای ساید سامسونگ برای نمایش ارور معمولا از حرف E به همراه یک عدد استفاده می شود. در تمام موارد برخورد با این کدها دقت نمایید که اگر ارور ساید سامسونگ به علت نوسان در برق ورودی پدیدار شده باشد فقط کافی است تا برای چند لحظه یخچال را خاموش و روشن کنید و یا از روش نگه داشتن کلید های ترکیبی استفاده نمایید.

به عنوان مثال تعدادی از این ارور های ساید سامسونگ به شرح زیر می باشند:

 • ارور ساید سامسونگ ER و PC: این دو حرف در صورتی بر روی صفحه نمایشگر ظاهر خواهند شد که برد کنترل و یا یکی از بردهای اصلی ساید بای ساید دچار ایراد شده باشد. در این حالت کد ER بر روی پنل فریزر و کد PC بر روی قسمت مربوط به یخچال نمایش داده می شود.
 • ارور E1: در ساید سامسونگ: این ارور معمولا” مربوط به سنسور یا حسگر دمای فریزر ساید بای ساید می باشد. در این حالت یا مدار و سیم های متصل به سنسور خراب شده و یا اینکه اختلال در برد کنترلی پدیدار شده است.
 • ارور E2: در ساید بای ساید سامسونگ نشانه چیست: درست مثل ارور E1 اما اینبار خرابی در سنسور بخش یخچال ایجاد شده است.
 • ارور E4 و E5: در ساید سامسونگ نشانه چیست: این ارور ساید سامسونگ به ترتیب مربوط به سنسور دیفراست یا یخ زدایی فریزر و یخچال ساید می باشد.
 • ارور E6 و E8: این دو ارور مربوط به سنسور دما ی محیط هستند. وقتی E6 ظاهر شود یعنی ممکن است اتصال شل شده باشد و یا قطعی داشته باشد اما E8 به این معنی است که سنسور به احتمال زیاد سوخته است.
 • ارور E13: ساید بای ساید ها مجهز به سنسور های تشخیص رطوبت هستند. اگر به هر علتی این سنسور از کار افتاده باشد آنگاه این ارور ظاهر خواهد شد.
 • ارور E21 و E22: فن در ساید بای ساید وظیفه خنک کردن موتور و قطعات تبرید گاز را دارد. اگر موتور فن و اواپراتور فریزر از کار افتاده باشد ارور E21 و درصورت از کار افتادن موتور فن یخچال ارور E22 نشان داده خواهد شد.
 • ارور E23: این ارور خبر از خرابی فن مربوط به کندانسور ساید را گزارش می کند.
 • ارور E24 و E25: این دو ارور نشان دهنده بروز خطا و خرابی در قسمت فریزر و یخچال هستند.
 • ارور E26: نشان دهنده وقوع خرابی و خطا در بخش یخساز ساید بای ساید می باشد.
 • ارور E71 و E72: زمانی که دمای فریزر و یخچال بیش از حد معمول بالا رفته باشد نمایان می شوند.
 • ارور E81: این ارور ساید سامسونگ مربوط به کمپرسور است. هرگاه که به هر علتی کمپرسور وارد مدار نباشد این خطا نشان داده خواهد شد.
 • ارور E82: خرابی بخش اینورتر موتور ساید بای ساید به کمک این ارور نمایش داده می شود.
 • ارورE83: اگر کمپرسور به هر علتی در حال جریان کشی باشد آنگاه این ارور نمایش داده می شود.
 • ارور E84: این ارور مربوط به بخش کمپرسور می باشد در این حالت احتمالا” کمپرسور قفل کرده است.
 • ارور E85: همانطور که جریان بالا برای کمپرسور خطا محسوب می شود کاهش جریان نیز مانع آغاز به کار آن خواهد شد. این ارور ساید سامسونگ معرف بروز خطای کاهش جریان در کمپرسور است.
 • ارور E86: اگر میزان ولتاژ ورودی به کمپرسور زیاد باشد آنگاه این ارور ظاهر خواهد شد.

توجه نمایید که با ظاهر شدن هر یک از این خطا ها و در صورتی که خطا با روشن و خاموش کردن ساید از بین نرفت بهتر است که هرچه سریعتر با یک تعمیرکار در مورد آن مشورت نمایید و جدا” از دستکاری خودسرانه ساید خودداری نمایید.

علامت Thaw در یخچال ساید سامسونگ/کارآمد سرویس
علامت Thaw در یخچال ساید سامسونگ/کارآمد سرویس

علامت Thaw در یخچال ساید سامسونگ نشانه چیست؟

 روشن شدن چراغ حالت thaw و یا اعلان این ارور ساید بای ساید سامسونگ بر روی صفحه نمایشگر یعنی یخچال  نیاز به برفک زدایی دارد. یخچال های امروزی برخلاف مدل های قدیمی دیگر نباید دچار برفک زدگی شوند. در این یخچال ها سیستم های اتوماتیک برفک زدایی یا نوفراست قرار داده شده است تا با ایجاد این ایراد مقابله نمایند.

حتما بخوانید: راهنمای کامل نصب یخچال فریزر

برفک در یخچال وقتی پدیدار می شود که بجای جریان عادی هوای سرد در درون یخچال جریانی از هوای گرم و مرطوب ایجاد گردد. در چنین حالتی رطوبت هوای گرم به صورت برفک یا یخ زدگی در درون یخچال دیده می شود.

دلایلی که در یخچال های نوفراست ساید سامسونگ برفک ایجاد می شود عبارتند از:

 • تراز نبودن یخچال ساید در محل قرار داده شده: در این حالت به علت مسطح نبودن محل قرار گیری غالبا” درب ها به خوبی بسته نخواهند شد و ورود هوای گرم به داخل یخچال برفک ایجاد خواهد کرد. توجه نمایید در زمان نصب باید حتما” به کمک یک تراز از صاف قرار گرفتن یخچال اطمینان حاصل کنید. بدین منظور در زیر یخچال پایه ها دارای پیچ تنظیم ارتفاع هستند. با باز و بسته کردن آنها می توانید یخچال را تراز کنید.
 • رعایت نکردن محل درست قرار گیری یخچال نیز می تواند باعث ایجاد برفک شود. ساید های سامسونگ را در مقابل نور مستقیم خورشید و یا کنار دستگاه های گرماساز قرار ندهید. کنار هم قرار دادن ساید با یک وسیله گرما ساز مثل بخاری می تواند جریان هوای گرم را به درون یخچال هدایت کند.
 • خراب شدن لاستیک درب ساید سامسونگ نیز می تواند در ایجاد برفک موثر باشد. این لاستیک ها با آهنربا های درون خود مانع ورود هوای گرم در زمان بسته بودن درب ها می شوند. اگر به هر دلیلی این لاستیک کار خود را به درستی انجام ندهد در درون ساید سامسونگ برفک ایجاد خواهد شد. برای تست درب ورقه ای را در بین درب و شاسی یخچال قرار دهید. اگر ورقه کاغذ سخت بیرون کشیده شد آهنربای درب سالم است.
 • خراب شدن ترموستات نیز می تواند در ایجاد برفک موثر باشد. در حالت معمول وقتی درجه حرارت درون یخچال به مقداری مشخص رسید موتور خاموش می شود تا حرارت ثابت بماند. درجه حرارت مطلوب بخش یخچال حداقل 2 درجه سلسیوس و بخش فریزر حداقل منفی 18 درجه سلسیوس است. اگر دما از این پایین تر برود سیستم اتوماتیک برفک زدایی نخواهد توانست به درستی عمل نماید و در نتیجه برفک ایجاد خواهد شد.

در بعضی از مدل های ساید سامسونگ کلیدی به نام Thaw قرار داده شده است. با کمک این کلید می توان هر وقتی نیاز به برفک زدایی احساس کردید دستور انجام آن را بدهید. معمولا” دو گزینه برای کلید Thaw وجود دارد که عبارتند از 5h یعنی برفک زدایی در 5 ساعت و10h یعنی برفک زدایی در 10 ساعت انجام شود. شما می توانید هر کدام را که خواستید دستور دهید تا اجرا شود. البته حالت 5 ساعته برفک زدایی را سریعتر از مدل 10 ساعته آن انجام خواهد داد.

در مورد کلید Thaw در نظر داشته باشید که وقتی این ارور ساید سامسونگ اعلام شد بهتر است با یک تعمیرکار برای رفع خطا های احتمالی مشورت انجام دهید.

ارور چشمک زن ساید سامسونگ چگونه عمل می کند؟

نوع خاصی از نمایش ارور ساید بای ساید سامسونگ در سری های ساید RS برای نمایش خطا از خطوط چشمک زن یا کاراکتر استفاده میکنند. در این حالت از دو نشانگر به شکل زیر استفاده می شود و چشمک زدن هر یک از خطوط در نواحی مختلف آن برابر با شماره خطایی است که ایجاد و نمایش داد می شود.

تعمیرکاران ساید بای ساید با توجه به موقعیت خطوط چشمک زن بر روی صفحه نمایشگر به راحتی متوجه نوع خطا شده و برای رفع آن اقدام می کنند. این خطوط در روی صفحه به شکل زیر شماره گذاری می شوند.

ارور چشمک زن ساید سامسونگ/کارآمد سرویس
ارور چشمک زن ساید سامسونگ/کارآمد سرویس

در این حالت هر یک از نشانگر های هشت انگلیسی با هفت خط شماره بندی می شوند و بنابراین می توان شماره خطا را از روی موقعیت خط چشمک زدن مشخص نمود.

در این حالت خطوط سمت راست مربوط به بخش یخچال یا Refrigerator است و با حرف R نشان داده می شود. نشانگر سمت چپ نیز برای ارورهای فریزر Freezer بوده و با حرف F نشان داده می شود. بنابراین اگر در روی نشانگر سمت راست شکل زیر نمایش داده شود می گوییم که خطای R3 در ساید بای ساید سامسونگ ایجاد شده است.

R3-F3 وجود مشکل در سنسور دیفراست فریزر

همچنین با نمایش ارور چشمک زدن ساید سامسونگ به شکل زیر متوجه می شویم که خطای شماره R7 ایجاد شده است.

F7-R7 مشکل در سیستم دیفراست یخچال

 

به همین ترتیب تمام خطاهای مختلف دیگر نیز بسته به اینکه خط چشمک زن در کدام ناحیه قرار داشته باشد مشخص خواهند شد. تعمیرکاران با توجه به همین ارور ساید بای ساید سامسونگ می توانند به تعمیر محل خرابی اقدام نمایند.

ارور ساید سامسونگ اینورتر چگونه نمایش داده می شود؟ 

گروه صنعتی سامسونگ الکتریک کره جنوبی به عنوان یکی از شرکت های پیشرو در صنایع مختلف از جمله لوازم خانگی شناخته می شود. این شرکت سعی دارد که به صورت پیوسته محصولات خود را به روز کرده و کامل نماید. استفاده از سیستم اینورتر یکی از این پیشرفت های تکنولوژی می باشد. برد های اینورتر نیاز سیستم های مانند موتور یخچال را به استارت زدن های پیاپی برطرف می کنند. این روش کنترل دور کاری موتور را با کم و زیاد کردن آن به جای قطع و وصل کامل انجام می دهد. بدین ترتیب برق مصرفی به شدت کاهش پیدا می کند.

حتما بخوانید: علت جمع شدن آب در کف یخچال چیست؟

در صورتی که اینورتر و برد کنترلی آن در یخچال سامسونگ دچار ایراد گردد یک چراغ ال ای دی می تواند ارور ساید بای ساید سامسونگ شما را مشخص کرده و نمایش دهد. روش کار و نشان دهی خرابی با این چراغ چشمک زن به صورت زیر است.

 

توضیحات تعداد چشمک چراغ روی برد اینورتر

 دستگاه سالم است

اگر به صورت ثابت روشن باشد

کمپرسور در حالت استندبای قرار گرفته است

چشمک زدن مکرر

خطای استارت کمپرسور یا موتور

یک بار چشمک زدن

خطای برد اینورتر

دو بار چشمک زدن

خطای دور گرفتن کمپرسور

سه بار چشمک زدن

خطای سیم پیچی کمپرسور

چهار بار چشمک مکرر

خطای پایین بودن ولتاژ ورودی

پنج بار چشمک مکرر

خطای بالا بودن ولتاژ

شش بار چشمک مکرر

 

با کمک جدول فوق تعمیرکار یخچال ساید می تواند ارور ساید بای ساید سامسونگ در بخش اینورتر را تشخیص دهد.

ارور ساید سامسونگ مدل g77 چگونه است؟

ارور ساید سامسونگ مدل g77 با کمک روشن شدن خطوط یا کاراکتر ها بر روی صفحه نمایش این نوع ساید نشان داده می شود. در ساید g77 وقتی که سیستم خطایی را تشخیص دهد برای اعلان آن خطا پیامی را ارسال کرده و یکی از شکل های زیر را بر روی نمایشگر عددی روی صفحه ظاهر می کند.

 

شکل نمایش داده شده  گزارش ارور پیش آمده برای ساید سامسونگ

ارور F1 – R1 ⇐ خرابی سنسور یخساز – خرابی سنسور دمای بیرونی – خرابی هیتر

ارور F2 – R2 ⇐ باید سنسور دمای فریزر و یخچال بررسی شود

ارور F3 – R3 ⇐ سنسور های دیفراست و سایر قطعات دیفراست و برد الکترونیکی

ارور F4 – R4 ⇐ لازم است که فن های داخل یخچال و فن دیفراست کاملا بررسی شوند

ارور F5 – R5 ⇐ فن کندانسور ایراد دارد

ارور F6 – R6 ⇐ خرابی سنسور یا حسگر کشوهای داخل یخچال

ارور F7 – R7 ⇐ وجود مشکل در سیستم دیفراست یخچال یا فریزر

 

با کمک این نشانگر ها نوع ارور یخچال سامسونگ شناخته شده و تعمیرکار می تواند اقدام به بررسی و تعمیر قطعات خراب نماید.

ارور ساید بای ساید سامسونگ مدل فرنچ

تعمیر ساید بای ساید سامسونگ/کارآمد سرویس
تعمیر ساید بای ساید سامسونگ/کارآمد سرویس

یخچال مدل فرنچ یکی از یخچال های محبوب در بازار است که در دو سری RT و RL عرضه می شود و ارور ساید بای ساید سامسونگ در مدل فرنچ  به شکل زیر نمایش داده می شود:

 

کد ارور علت نمایش ارور 
R-1-a خرابی در بخش سنسور یخساز می باشد
R-1-b  سنسور دمای یخچال دچار مشکل شده
R-1-c  سنسور دیفراست یخچال خراب شده و کار نمیکند
R-1-d ارور مربوط به فن فریزر می باشد
R-1-e این ارور مربوط به سیستم یخساز دستگاه است
R-1-g ایراد یا خرابی در سیستم دیفراست یخچال
R-10-b ایراد در کشوی مجزای داخل یخچال
R-10-g این ارور مربوط هیتر منبع آب یخچال است
R-10-a ایراد یا خرابی در بخش هیتر،دمپر دستگاه (محفظه سرد کننده یخچال)
F-1-d  فن فریزر دچار مشکل شده
F-1-e  فن کندانسور خراب شده یا کار نمی کند
F-1-f خرابی در بخش سنسور محفظه ی یخساز 
F-1-g مشکل در سیستم دیفراست فریزر می باشد
F-1-c مشکل در بخش سنسور دیفراست فریزر است
F-1-b سنسور دمای فریزر دچار مشکل شده

بهترین کار پس از دیدن ارور ساید بای ساید سامسونگ چیست؟ 

یخچال های ساید جدید به علت استفاده از برد های کنترلی در درون مکانیسم خود قادرند که انواع خطای پیش آمده را شناسایی و سپس اعلام نمایند. این خطا ها توسط سنسور های مختلفی که در بخش های مهم یخچال قرار دارند قابل تشخیص است. نحوه نمایش این خطا ها نیز در بیشتر مدل های ساید سامسونگ تقریبا” شبیه به هم است ولی به هر حال می توان آنها را از طریق سرچ کردن ارور ساید بای ساید سامسونگ از اینترنت دریافت و با پیام ظاهر شده بر روی نمایشگر یخچال مقایسه نمود.

در بررسی ارور یخچال سامسونگ ساید بای ساید مراحل زیر را انجام دهید:

 • پس از مشاهده ظاهر شدن ارور ساید بای ساید سامسونگ ابتدا نوع آن را شناسایی کنید.
 • اگر ارور ظاهر شده در اثر نوسانات برق باشد می توان با یکبار قطع و وصل مجدد برق یخچال آن را از بین برد.
 • گاهی وقت ها با قطع و وصل مجدد برق ارور ساید سامسونگ از بین نمی رود. در این حالت باید از روش نگه داشتن کلید های ترکیبی استفاده نمود. هر خطایی در این حالت با نگه داشتن تعدادی کلید به صورت همزمان برای چند ثانیه می تواند برطرف گردد.
 • اگر خطای ظاهر شده مربوط به قطعات اصلی باشد و نتوان با هیچ یک از موارد بالا آن را برطرف نمود آنگاه باید با یک تعمیر کار در مورد رفع این خطا تماس برقرار نمایید. در اینگونه موارد از هر گونه اقدام خودسرانه برای تعمیر یخچال خودداری کنید.

توجه نمایید در دفترچه های راهنمای ساید های سامسونگ در مورد انواع ارور ساید بای ساید سامسونگ توضیح کافی آورده شده است. با مطالعه آنها خواهید توانست تشخیص دهید که کدام یک از خطا ها نیاز به حضور تعمیرکار دارد. در اینگونه موارد خودتان هرگز اقدام به دستکاری قطعات یخچال نکنید.

منبع مقاله www.samsung.com

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 20 میانگین: 4.7]
مسعود
مسعود

ما یه یخجال داریم چرا ساعت یک یا دو شب اوگار یکی داره سنگ پرت میکنه بهش وصدا میده مرضش چیه ؟

27 اردیبهشت 1402

  کارآمد سرویس
  کارآمد سرویس

  یکی از رایج ترین علت های صدای زیاد یخچال ساید سامسونگ مشکل در فن کندانسور هستش

  27 اردیبهشت 1402

هادی
هادی

ارور ای ۵ چی میشه؟

11 خرداد 1402

  کارآمد سرویس
  کارآمد سرویس

  ارور5eمربوط به خرابی سنسور دیفراست هست

  16 خرداد 1402

مجتبی
مجتبی

چرا خنک نمیکنه

20 خرداد 1402

  کارآمد سرویس
  کارآمد سرویس

  سلام باید بازدید بشه علل مختلفی باعث این مساله میشود

  20 خرداد 1402

مجتبی
مجتبی

چرا سقف فریزوسقف یخچال عرق میکنه

30 آبان 1402

  کارآمد سرویس
  کارآمد سرویس

  عرق کردن داخل یخچال بعلت ترکیب هوای سردوگرم است ودلیل آن لاستیک دور درب خوب بسته نمیشود درصورت پارگی نیازبه تعویض یارگلاژ دارد

  30 آبان 1402

نعمت الماسی
نعمت الماسی

باسلام بر روی نمایشگر ساید بای ساید سامسونگ ما علامت‌ " ozone " و در بالای صفحه " 0 " ظاهر شده ، مشکل چیست ، باسپاس

1 خرداد 1403

  کارآمد سرویس
  کارآمد سرویس

  این علامت درساید سامسونگ برای تنظیم دمای محفظه نگهداری وتنظیم دمای داخل یخچال میباشد

  2 خرداد 1403

شما هم نظر خود را ثبت کنید

دسته بندی مطالب
آخرین مطالب

شنبه تا پنج‌شنبه ۶ تا ۱۹

02158908

تعمیر لوازم خانگی شما و پشتیبانی ۲۴ ساعته

ما متخصص خود را به خانه شما می فرستیم که تشخیص دقیق تجهیزات شما را در یک زمان مناسب برای شما انجام می دهد. متخصص ما تعمیرات لازم را درست در منزل شما انجام خواهد داد.

مطلب تصادفی

مطالب مشابه

تماس با ما